Меню сайту

Діяльність ТНК на ринку України

Вітчизняна національна економічна система, розвиваючи транснаціональну діяльність, має на меті вирішення двох основних завдань: залучення необхідного для розвитку капіталу та проведення власної політики експансії на зарубіжних ринках. Саме з цієї точки зору слід розглядати динаміку поширення ідей транс націоналізації в українському бізнесі.

В Україні станом на 1 жовтня 2011 р. було зареєстровано 2307 іноземних підприємства, що порівняно зі станом на 2010 р. (2323) показує зниження іноземної активності на українському ринку (табл. 2.4).

Таблиця 2.4

Динаміка участі іноземного капіталу в українській економіці за період 2008-2011 рр. [20]

 

2008 р.

2009 р.

2010 р.

01.10.2011р.

Іноземне підприємство

2315

2347

2323

2307

Більша частина цих підприємств зосереджена в сферах торгівлі та ремонту, в переробній промисловості, в операціях з нерухомістю, будівництві (рис. 2.1).

Як бачимо, іноземні компанії не прагнуть вкладати кошти у високотехнологічні галузі, а більшість інвестицій спрямовують на торгівлю - галузь, яка дозволяє швидко отримувати високі прибутки. Переробна промисловість також виступає пріоритетною галуззю для іноземних інвесторів, що є позитивним для економіки України. Адже саме переробна промисловість дозволяє виробляти кінцевий продукт і оновлювати технологію переробки. Наступними за пріоритетністю є галузі нерухомості та будівництва. Ці дві галузі традиційно привабливі для іноземних інвесторів в економіках, що розвиваються. Іноземні інвестиції у будівництво дозволили Україні зайняти вигідну позицію на світовому ринку в цій галузі. Україна активно експортує послуги будівництва на світовий ринок.

Рисунок 2.1

Розподіл іноземних підприємств в Україні за галузями економіки (побудовано за даними Державної служби статистики України [12])

Однак негативними залишаються показники в основних галузях економіки України: добувна промисловість, сільське господарство, енергетична галузь. Недоінвестування цих галузей призводить до їх відставання від міжнародного рівня, старіння обладнання, його руйнації.

В Україні розташована значна кількість філій великих ТНК. За даними ЮНКТАД на території України за підсумками 2010 року найбільшими філіями є [21]:

· В добувній та нафтодобувній промисловості лідером є ТОВ Метінвест холдинг (Нідерланди), величина її продажів склала 2 871 млн. дол., кількість працівників - 477 чол. Також серед іноземних філій в цій галузі присутні ВАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (Нідерланди), «Полтавська газонафтова компанія» (Великобританія) та ЗАТ «Запорізький залізорудний Інтегрований завод» (Словатчина).

· В агропромисловому комплексі та лісовому господарстві найбільшою філією є ПАТ «Прайз-максімко» (Нідерланди) з обсягом продажів 119 млн. дол. та кількістю працівників 3 949 чол. Також присутні ВАТ «Ілліч-Агро Донбас» (Нідерланди), ТОВ «Малтюроп-Україна» (Франція)та ТОВ «Гутянский Элеватор» (Люксембург).

· В металообробній галузі слід виокремити металургійний комбінат ВАТ «Азовсталь» (Нідерланди), який за 2010 рік реалізував продукції на 3 254 млн. дол., кількість працівників - 17 180 чол. Варто також зазначити такі нідерландські філії ТНК ВАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», ВАТ «Харцизький трубний завод» та ТОВ «Метінвест-Україна».

· Серед філій ТНК в галузі харчування та напоїв слід зазначити ТОВ «Альфред С. Топфер Інтернешнл» та ТОВ «Кока-кола Україна» які разом реалізували своєї продукції на 544 млн. дол. та дали 1906 робочих місць.

· В галузі неметалевих мінеральних продуктів провідними є ВАТ «Подільський цемент» (Ірландія), ТОВ «Хенкель Баутехнік Україна» (Німеччина), ВАТ «Волинь-цемент» (Італія), ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас» (Німеччина). Загальний обсяг реалізації склав 503 млн. дол., зайнятість - 3 289 чол.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Іноземний капітал в економіці України стан, проблеми і перспективи
Актуальність теми. Україна як молода незалежна, суверенна держава не має достатнього досвіду налагодження економічних зв'язків з іншими країнами світу. Світові економічні зв'язки нам пот ...

Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
Актуальність теми. Для української економіки питання розвитку підприємництва вирішується протягом двох десятиліть, проте ще і досі не втратило своєї актуальності. Постійні спроби зблизит ...

Витрати основної діяльності залізничного транспорту
Економічний аналіз є конкретною методологічною дисципліною. Ґрунтуючись на матеріалах інших економічних дисциплін і значною мірою узагальнюючи набуті студентами знання, він допоможе майб ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.