Меню сайту

Оцінка достатності доходів від операційної діяльності для забезпечення рентабельної діяльності підприємства

Аналізуючи критичний показник беззбитковості діяльності бачимо, що в 2009 році підприємству потрібно було реалізувати продукцію на суму 135174,1 тис., щоб покрити всі витрати, при цьому прибуток дорівнював би нулю. В дійсності виручка від реалізації склала 112986 тис. грн., а запас фінансової міцності склав 22188,10 тис., або -19,64 %. В наступному 2010 році підприємству необхідно було реалізувати продукцію на суму 174153,79 тис. грн., щоб покрити всі витрати, в дійсності виручка від реалізації склала 137983 тис. грн., запас фінансової міцності склав -36170,79 тис. грн., або - 26,21 %. Тобто відбулось падіння товарообороту підприємства нижче критичного рівня реалізації. Це пояснюється збільшенням змінних та постійних витрат обігу на підприємстві, швидшими темпами, ніж зростання товарообороту та рівня комерційного доходу. У 2010 році відбулось скорочення адміністративного персоналу, за рахунок цього витрати на утримання управлінського апарату скоротились майже вдвічі, але також на початку року було реорганізовано і розширено службу збуту підприємства, що потягло за собою значний додатковий приріст витрат.

Але вже у 2011 році фінансова ситуація набагато покращилась. Товарооборот реалізації товарів не тільки забезпечив покриття всіх поточних витрат, а й зменшив нестачу, пов'язану з досягненням мінімальної рентабельності. Таке зростання показників було спричинене, по-перше, стабілізацією витрат на оплату адміністративного персоналу, по-друге, витрати на збут підприємства зросли лише на 5,15 % у 2011 році, порівняно із майже 68 % у 2010 році.

Запас фінансової міцності є в 2011 році вже є позитивним значенням і в динаміці зростає, оскільки показник являється важливим індикатором фінансової стійкості підприємства.

Таким чином в 2011 році підприємство мало запас фінансової міцності 5,01 % або 7308,26 тис. грн., що звісно покращило його фінансову стійкість на ринку та зменшило загрозу неплатоспроможності і банкрутства. Це означає, що за 2011 рік процес управління обсягом, складом, динамікою, швидкістю і структурою товарообороту з точки зору забезпечення умов для його самоокупності і самофінансування здійснювався більш ефективно.

Слід зауважити, що для власників підприємства мінімально допустимий обсяг діяльності пов'язаний із визначення точки мінімальної рентабельності.

Під точкою мінімальної рентабельності розуміється такий обсяг товарообороту, при якому розмір отриманого валового доходу дає змогу не тільки відшкодувати всі поточні витрати, пов'язані з веденням діяльності, а й отримати додатковий прибуток після сплати всіх податкових платежів, що задовольняє уявлення власника підприємства про мінімальний рівень прибутковості на вкладений капітал.

Розрахунок точки мінімальної рентабельності (Тмр) здійснюється за формулою:

(2.5)

де К - розмір вкладеного капіталу, у грошових одиницях;

МРР - мінімальний рівень рентабельності, у відсотках;

Сп - ставка податку на прибуток.

Кількісно мінімальний рівень прибутковості залежить від відсоткової депозитної ставки національного, а відповідно й комерційних банків на вкладений капітал у теперішній час.

Це зумовлюється тим, що власник капіталу не зацікавлений у капіталізації (вкладення їх в основні та оборотні активи підприємства) власних коштів, якщо отриманий чистий прибуток за результатами діяльності підприємства буде менший, ніж сума, яку б він отримав за вкладені гроші в комерційних банках або якби придбав на ці гроші цінні папери інших підприємств.

Було проведено дослідження ставок національного та комерційного банків, узагальнену інформацію про депозитні ставки для юридичних осіб [39].

На протязі 2009-2011 pp. в середньому на ринку депозитні ставки для юридичних осіб були представлені в наступній тенденції: у 2009 році ставка склала 18 %, у 2010році - 22 %, у 2011 році відбулось її пониження до 20 % в середньому.

Оскільки розмір капіталу , вкладеного власником у дане підприємство (К), а також мінімальний рівень рентабельності (МРР) можуть бути визначені кількісно і не залежати від обсягу товарообороту підприємства, сума мінімального чистого прибутку може бути розрахована так:

(2.6)

Отже, як показує таблиця 2.6, динаміка мінімального рівня рентабельності не має чітких тенденцій. У 2009 році значення даного показника, виходячи із депозитної ставки розміром у 18% та обсягом власного капіталу на суму 25832,2 тис. грн, склало 159210,47 тис. грн.

У 2010 році відбулось збільшення статутного капіталу підприємства на суму 5200 тис. грн, але в цілому сума власного капіталу зменшилась по тій причині, що політикою підприємства було передбачено майже повне споживання накопиченого нерозподіленого прибутку. Тому різкий приріст показника мінімальної рентабельності, переважно за рахунок того, що відбулось зростання ставки депозиту на ринку в середньому на 4%, значення показника склало 197877,27 тис. грн. В 2011 році спостерігалась аналогічна ситуація недосягнення необхідно рівня мінімальної рентабельності, хоча фактичні обсяги реалізації наблизились до його значення.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Вугільна промисловість України
Вугільна промисловість України є однією із складових її енергетичної безпеки, має глибокі традиції і розвинуту інфраструктуру вуглевидобутку та вуглепереробки. Значні запаси сировини заб ...

Державна інвестиційно-інноваційна політика
інноваційний політика україна економіка В теперішній час, на етапі економічного зростання України, регулювання інвестиційного і інноваційного процесів з боку держави набувають особливого ...

Ефективність використання матеріальних ресурсів на підприємстві ТОВ Гіпрон
В сучасних умовах господарювання економіка України потребує глибоких і структурних зрушень. В цих умовах центр економічної діяльності переміщується до основної ланки всієї економіки п ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.