Фактори впливу на управління ефективністю виробництва
Рівень економічної і соціальної ефективності виробництва залежить від численних чинників, що її визначають. У зв'язку з цим для практичного розв'язання завдань управління ефективністю важливого значення набуває класифікація чинників її зростання. Усі чинники доцільно класифікувати за обмеженою кількістю групувальних ознак, що сприяє визначенню головних напрямків і шляхів підвищення ефективності виробництва (продуктивності діяльності підприємства).
Класифікація великої різноманітності чинників зростання ефективності (продуктивності) може здійснюватись за трьома ознаками:
) видами витрат і ресурсів (джерелами підвищення);
) напрямками розвитку і удосконалення виробництва;
) місцем реалізації у системі управління виробництвом [39, с. 44].
Групування чинників за першою ознакою уможливлює досить чітке визначення джерел. Підвищення ефективності, зростання продуктивності праці (економія витрат живої праці), зниження фондомісткості (капіталомісткості) і матеріаломісткості продукції, поліпшення використання природних ресурсів. Активне використання перелічених джерел підвищення ефективності виробництва передбачає здійснення комплексу заходів, які за своїм змістом характеризують основні напрямки розвитку і удосконалення виробництва (друга ознака групування чинників). Визначальними напрямками є перш за все прискорення темпів науково-технічного і організаційного прогресу:
створення нових і удосконалення існуючих технологій, конструкційних матеріалів, засобів праці і кінцевої продукції;
механізація і автоматизація виробничих процесів; запровадження прогресивних методів і форм організації виробництва і праці;
побудова і регулювання ринкового механізму господарювання).
Класифікація внутрішніх чинників на "тверді" і "м'які" природно є досить умовною і незвичною, але широко відомою і використовуваною на підприємствах зарубіжних країн. Назви "тверді" і "м'які" чинники запозичені з англійської комп'ютерної термінології, відповідно до якої сам комп'ютер називається "твердим товаром", а програмне (математичне) забезпечення - "м'яким товаром". При цьому "твердими чинниками" позначають такі з них, що можна виміряти і мають фізичні параметри, а "м'якими" - ті, які не можна фізично відчути, проте мають неабияке значення для економічного управління виробництвом [24, с.141].
На рівень продуктивності кожного окремого підприємства безпосередній чи непрямий вплив справляють зовнішні чинники ефективності виробництва. Проте самі підприємства не можуть активно їх контролювати.
Підприємство може і повинне постійно контролювати процес використання внутрішніх факторів шляхом розробки послідовного здійснення власної програми підвищення управління ефективністю виробництва.
Інтегрована модель факторів ефективності виробництва представлена на рис.1.4.
Класифікаційні ознаки факторів ефективності виробництва | |||
Види витрат і ресурсів (джерела підвищення ефективності) |
Основні напрямки розвитку й удосконалення виробництва |
Місце реалізації факторів у системі управління виробництвом | |
Продуктивність праці Фондомісткість продукції Матеріалоємність продукції Природні ресурси |
НТП структура виробництва організаційні системи керування форми і методи організації виробництва якість продукції планування і мотивація виробництва |
внутрішні |
зовнішні |
«тверді» технологія устаткування матеріали й енергія вироби “м'які” робітники організація і система методи роботи стиль управління |
Державна економічна й соціальна політика Інституційні механізми Інфраструктура Структурні зміни |
Подібні статті по економіці
Види і мотиви злиття і поглинання
А.В.
Дудар викладач Донецького державного університету управління Торезький коледж,
А.І. Войтенко студентка Донецького державного університету управління Торезький
коледж.
В
статті ...
Удосконалення форм праці та впровадження науково–технічного прогресу
Вирішальним
засобом підвищення ефективності діяльності підприємства ресторанного
господарства є вдосконалення форм праці та впровадження науково-технічного
прогресу.
Саме
про вд ...
Еволюція поглядів на економічне зростання та сталий розвиток
Проблеми
досягнення стабільних темпів економічного зростання є актуальними в усіх
країнах світу. Але в останній час дещо змінилися погляди щодо мети й шляхів
досягнення зростання економ ...