Меню сайту

Об’єкти та суб’єкти лізингових відносин

Попит на ринку лізингу забезпечуть в першу чергу підприємці всіх галузей народного господарства, а також окремі громадяни. Споживачі лізингових послуг мають відповідати наступним вимогам: забезпечувати високу норму та масу прибутку, мати достатню професійну та економічну підготовку та надійні гарантії платоспроможності.

Аналіз поведінки орендарів в різних господарських ситуаціях, мотивів їхніх дій та цілей, які вони ставлять, дозволяє попередньо виявити два типи лізингоодержувачів:

Перший тип

це підприємці, які за допомогою лізингу намагаються досягти декількох цілей: отримати високий доход, затвердитися у суспільстві як самостійна вільна особистість, створити комфортні умови життя та побуту.

Другий тип

— це люди, які не мають достатнього стартового капіталу. Вони прагнуть отримати максимум прибутку за рахунок нарощування об’ємів виробництва, вводять жорсткий режим економії, мало піклуються про умови праці та побуту, добиваються своєї мети в основному важкою виснажливою працею.

Посередники — професійні учасники лізингових операцій, виступають в якості:

· представника клієнта перед іншими учасниками лізингових відносин;

· самостійного суб’єкту угод з постачальниками, який купує у них устаткування у власність з метою подальшої реалізації іншим клієнтам.

Серед посередників, що приймають участь в лізингових угодах, виділяються ряд професійно спеціалізованих підприємців з різноманітним колом прав та обов’язків (схема 1).

Посередники — це особи, які представляють інтереси товаровиробника та споживача, а нерідко і діють від їхнього імені. Вони сприяють підвищенню ефективності роботи виробників, оскільки дозволяють їм зосередитися на самому процесі виробництва, передаючи функції просунення товару посереднику. Крім того, включення посередників до лізингових операцій істотно скорочує строк обертання капіталу і, як наслідок, підвищує доходність виробництва.

В складних лізингових операціях приймає участь велика кількість юридичних осіб на боці позикодавців, лізингодавців, постачальників та орендаторів, так як в угоду включаються різноманітні посередники (брокерські фірми, страхові та трастові компанії тощо).

Коли ж постачальником та лізингодавцем виступає одна і та ж особа, то склад учасників угоди скорочується до мінімуму — до двох осіб. В таких випадках лізинговими операціями займаються спеціальні філіали чи дочірні фірми підприємства-виробника устаткування (машин) чи його структурні підрозділи, які займаються просуненням своїх товарів на ринку за допомогою лізингу.

Схема 1.

Професійні підприємці — посередники лізингових угод.

Суб’єкт

Характеристика, права і обов’язки

1

Дистриб’ютор (оптовик)

· Діє цілковито від свого імені на основі незалежних відносин як з виробниками, так і з покупцями лізингового майна

· Встановлює ціни, вивчає ринок, надає сервісні послуги

2

Ділер

· Дрібний незалежний підприємець, який за свій рахунок купує необхідне устаткування та продає споживачам, може приймати участь в рекламі та сервісному обслуговуванні техніки

3

Брокер

· Діє за дорученням та за рахунок клієнтів

· Зводить зацікавлені сторони, проте ризик на себе не бере

4

Комісіонер

· Укладає угоди від свого імені, але за рахунок комітента (клієнта)

· Відповідає за збитки, якщо перевищує свої повноваження

5

Маклер

· Підбирає та зводить зацікавлені сторони для угоди, проте сам в ній участі не приймає

· Без офіційного схвалення сторін не може укладати угоди

6

Консигнатор

· Отримує у виробників устаткування (майно) на умовах комісії та організує збут за цінами, не нижчими за встановлені продавцем

· Право власності на майно залишається за постачальником

7

Довірений (представник)

· Укладає угоди від імені і за дорученням своєї фірми

· Діє в межах, встановлених в договорі-дорученні повноважень

8

Агент виробника (споживача)

· Діє за рахунок і від імені клієнта на певній території

· Повноваження має не на одну певну угоду, а на узгоджений строк

9

Комівояжер

· Не тільки продає, а й доставляє об’єкт лізингу споживачу

10

Посилторговець

· Роз’їздний представник фірми

· Реалізовує лізингове майно шляхом розсилання каталогів потенційним покупцям-орендарям

11

Консультант

· Проводить дослідження в ділових колах з оплатою в відсотках від угод

· Не бере участі в доходах і не дає гарантії замовнику

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Формування стратегії розвитку та її реалізація на підприємстві харчової промисловості
Сучасний етап розвитку економіки України характеризується докорінною зміною умов функціонування організації, що обумовлюється підвищенням рівня мобільності зовнішніх чинників та посилен ...

Загальноекономічна характеристика діяльності ТОВ Агротранссервіс
Зорієнтованість України на досягнення до 2020 року економічних показників розвинених європейських країн вимагає забезпечення щорічного зростання ВВП в розмірі 6-8 відсотків. Уже сьогодн ...

Загальна характеристика системи менеджменту підприємства
Формування ринкової економіки здійснюється шляхом запровадження нових суспільно-економічних відносин, які базуються на існуванні різних форм власності та способів господарювання. Адміні ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.