Економічна сутність інвестицій
Капітальні вкладення як економічна категорія - це система грошових відносин, пов'язаних з рухом вартості авансованої у довгостроковому порядку в основні фонди від моменту виділення коштів до моменту їх відшкодування [8].
В Україні на капітальні вкладення припадає близько 85% усіх інвестицій. Проблема в тому, що основні фонди фізично й морально зношені, а зростаюча інфляція знецінила власні кошти підприємств, накопичені за рахунок амортизаційних відрахувань. Тому на сьогоднішній день вони не можуть бути джерелом придбання та оновлення основних засобів підприємств.
Різні групи економістів неоднаково трактують поняття амортизації одні - як процес перенесення вартості основній фондів на продукт, що виробляється; інші - як нагромадження грошових сум в результаті реалізації цього продукту, і вже потім - використання цих коштів на відтворення основних фондів.
Теоретично величина амортизаційних відрахувань дорівнює сумі балансової вартості основних фондів між початком і кінцем їх строку служби.
На сучасному етапі амортизаційні відрахування не забезпечують повного відновлення основних фондів. Інфляція впливає на їх балансову вартість. Так ціна придбаних 5 років тому основних засобів набагато менша у порівнянні з їх справедливою вартістю на сьогоднішній день. Фонди, введені минулими капітальними вкладеннями, не можна порівняти з нинішніми, ні фізично, ні економічно. Фізично - тому, що для їх ремонту можуть знадобитись запчастини, яких зараз не виробляють. Економічно - бо їхня балансова оцінка в грошовому вираженні не відображає реального стану справ, реальної їх вартості на сьогоднішній день. Відповідно, амортизаційні відрахування за минулі роки неспроможні забезпечити належний ремонт чи відновлення основних фондів зараз.
Якщо врахувати вищесказане, то, вкладаючи кошти в основні засоби за рахунок амортизаційних фондів, ми не матимемо збільшення чистих інвестицій. А звідси - і економічного зростання країни. Тому амортизація як джерело формування капітальних вкладень не виправдовує своє призначення. Відтворювальний процес потребує інвестиційної підтримки зовнішніх вкладників.
Одним зі специфічних механізмів, що дозволяють врахувати інфляційні процеси, є Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств", яким передбачена індексація балансової вартості основних виробничих фондів.
Коефіцієнт індексації розраховується за формулою: К = (І -10): 100,
де І - індекс, інфляції року, за результатами якого проводиться індексація.
Оскільки індекс інфляції відображає інфляційні процеси на ринку споживчих товарів і послуг але не відповідає індексу цін на певні основні фонди, індексація не може забезпечити відповідність їх балансової вартості справедливій вартості.
Економічна сутність формули полягає в тому, що індексація основних фондів проводиться з деяким «відставанням» від темпів інфляційних процесів. Єдина перевага - у праві підприємства зменшити об'єкт оподаткування на суму додатково нарахованої амортизації[4].
Подібні статті по економіці
Шляхи покращення стану ефективності використання активів ПАТ Полтавакондитер
Серед основних проблем, з якими на даному етапі розвитку економіки
зіштовхуються українські підприємства, особливе місце належить ефективному
управлінню активами , підприємства їх складом та ...
Дослідження конкурентного середовища підприємства
Актуальність
теми обумовлена тим, що сучасне зовнішнє середовище підприємств
характеризується надзвичайно високим ступенем складності, динамізму і
невизначеності. Здатність пристосовува ...
Вплив міжнародної торгівлі на розвиток національної економіки
Міжнародна торгівля є формою зв'язку між товаровиробниками різних
країн, що виникає на основі міжнародного поділу праці, і виражає їхню взаємну
економічну залежність. У літературі часто ...