Меню сайту

Заробітна плата

Як засвідчує світовий і вітчизняний досвід, проблеми вдосконалення державного регулювання оплати праці в перехідній економіці набувають нині особливого значення. Чи не найважливіша роль в їхньому розв’язанні належить мінімальній заробітній платі - принципам і критеріям її встановлення й застосування на практиці.

Ці питання є досить складними, суперечливими і тому вимагають постійної уваги і науковців, що займаються проблемами праці, і всіх учасників соціального партнерства

Відомо, що заробітна плата як вид державної гарантії є вимогою суспільства до власника підприємства щодо нижнього рівня оплати праці некваліфікованого робітника, який повністю відпрацював законодавчо встановлений фонд робочого часу і повністю виконав свої робочі обов’язки(норму праці). Відповідно до українського законодавства ця вимога є єдиною на всій території України і не підлягає диференціації ні за видами економічної діяльності, ні за регіонами, ні за професіями, що означає, що власник будь-якого підприємства, де б воно не знаходилося, до якого виду діяльності не належало б (високоприбуткове виробництво чи низько дохідне сільське господарство) і якої б форми власності воно не було, зобов’язаний оплачувати працю некваліфікованого працівника на рівні МЗ, однакової для всіх.

Варто сказати, що чинна в Україні величина МЗП ніяких обґрунтувань з погляду названих інтересів не має.

Отже, для обґрунтування МЗП треба насамперед уточнити, які функції на неї покладено. На наш погляд, МЗП повинна забезпечувати відтворювальну функцію, властиву для заробітної плати, а тому для правильного визначення розмір МЗП велике значення має вибір критеріїв її встановлення.

Так, Конвенцією МОП №131 «Про встановлення мінімальної заробітної плати», яку Україна ратифікувала 1 березня 2006 року, до основних критеріїв її визначення віднесено: потреби працівника та його сім’ї з урахуванням загального рівня заробітної плати в країні, соціальних виплат, рівня життя соціальних груп; чинники економічного характеру: рівень продуктивності праці, забезпечення і підтримка високого рівня зайнятості тощо. У рекомендації МОП №135, якою має керуватися і наша держава, передбачається, що МЗП періодично слід переглядати з урахуванням змін вартості життя та інших соціально-економічних умов.

Відповідно до статті 48 Конституції України кожен громадянин має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає харчування, одяг, житло. У зв’язку з цим витрати на відшкодування вартості робочої сили повинні передбачати витрати не лише на одяг, харчування, предмети домашнього побуту, а й на придбання житла, медичне обслуговування, освіту тощо. Отже, МЗП має бут не нижчою від мінімального споживчого бюджету, що визначається диференційовано залежно від категорій працівників та регіону країни. Розробляти такі бюджети є одним з найважливіших завдань держави.

Слід також підкреслити, що відповідно до Закону України «Про оплату праці»(ст.9) розмір МЗП визначається з урахуванням вартісної величини мінімального споживчого бюджету , а відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» (ст.2) для становлення розмірів МЗП застосовується прожитковий мінімум. Згідно із зазначеним Законом прожитковий мінімум-це вартісна величина, достатня для забезпечення нормального функціонування організму людини і забезпечення її здоров’я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, потрібних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

На наш погляд, нова сутність МЗП полягає в тому, що вона має виконувати всі функції заробітної плати, передусім відтворювальну, і бути диференційованою за видами економічної діяльності і регіонами. Практика різних країн свідчить, що під час обґрунтування розмірів МЗП обов’язково враховуються і потреби працюючих, і чинники економічного характеру. Пріоритет можна надавати економічним чинникам або потребам людей за досягнутої згоди між сторонами соціального партнерства.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Вугільна промисловість України
Вугільна промисловість України є однією із складових її енергетичної безпеки, має глибокі традиції і розвинуту інфраструктуру вуглевидобутку та вуглепереробки. Значні запаси сировини заб ...

Економіко-статистичне дослідження рівня витрат за 1 гривню запущеної в обіг продукції
В умовах ринкових відносин підприємству потрібне постійне вдосконалення стратегії розвитку та ефективності виробництва, для підвищення конкурентоспроможності товарів на ринку. Для досягн ...

Форми та системи заробітної плати
Актуальність теми даної курсової роботи полягає в тому, що заробітна плата є одним з найважливіших джерел добробуту людини. Саме тому вона потребує становлення чіткої і найбільш ефективн ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.