Меню сайту

Управління витратами на підприємстві, визначення критичного обсягу виробництва

Управління витратами - це процес цілеспрямованого формування витрат щодо їхніх видів, місць та носіїв для постійного контролю рівня витрат і стимулювання їхнього зниження.

Система управління витратами включає організаційні підсистеми: пошук і виявлення чинників економії ресурсів; нормування витрат ресурсів; планування витрат; облік та аналіз витрат; стимулювання економії і зниження витрат.

Виявлення й використання чинників економії ресурсів, зниження витрат є обов’язком кожного працівника, передусім спеціалістів і керівників.

Порівняння фактичних витрат з плановими (нормативними) дає змогу в процесі аналізу оцінювати роботу підрозділів з використання ресурсів, з’ясовувати причини відхилень і відповідно стимулювати працівників підприємства до їхнього зниження.

Управління витратами передбачає їх розподіл за місцями та центрами відповідальності. Місце витрат - це місце їхнього формування (робоче місце, дільниця, цех), центр відповідальності - поєднання місця витрат з центром, відповідальним за їхній рівень( відділ реклами, відділ постачання). За центрами відповідальності складаються кошториси (планові витрати), обчислюються фактичні витрати, а для виробничих підрозділів визначається собівартість одиниці продукції (послуг).

Критичний обсяг виробництва (точка беззбитковості) - це такий обсяг виробництва, при якому доходи дорівнюють витратам, а прибуток відповідно дорівнює нулю. При збільшенні обсягу виробництва понад критичний, підприємство починає отримувати прибуток. Точка беззбитковості може розраховуватися в натуральних та вартісних показниках, а також у відсотках від запланованого обсягу.

Точка беззбитковості в натуральних одиницях:

,

де Ц - ціна за один виріб, грн./од.;

ПВ - постійні витрати на весь обсяг виробництва, грн.;

- змінні витрати на одиницю, грн./од.

Точка беззбитковості в грошових одиницях:

,

де - коефіцієнт маржинального доходу.

,

де - маржинальний дохід на один виріб (питомий), грн./шт.

На практиці менеджера більш цікавить обсяг та ціна реалізації, які забезпечать отримання бажаного прибутку.

Для цього використовуємо рівняння:

де - бажаний прибуток, грн.

Змінимо це рівняння наступним чином:

Звідси обсяг реалізації в натуральних одиницях, який забезпечить

отримання бажаного прибутку:

Бажаний прибуток - це прибуток до оподаткування, але менеджера може цікавити прибуток, який залишається після сплати податку на прибуток.

Чистий прибуток, що залишається у підприємства після сплати податку

на прибуток розраховується за формулою:

де t - коефіцієнт податку на прибуток, ставка у відсотках встановлюється Податковим кодексом України.

Виходячи з цього:

Подібні статті по економіці

Удосконалення управління ефективністю виробництва в умовах ПП Каравай м. Житомир
Актуальність теми дипломної роботи обумовлена тим, що в сучасних умовах господарювання управління ефективністю виробництвом набуває великого суспільного, морально-емоційного та стимулююч ...

Аналіз господарської діяльності підприємства з виробництва харчових продуктів ТОВ ККС
Товариство з обмеженою відповідальністю "ККС" Товариство розташоване за адресою: 25014, м. Кіровоград вул. Аерофлотська, 28А Місце виробництва: 25005, м. Кіровоград, вул.. ...

Визначення та аналіз доходів аеропорту (на базі матеріалів міжнародний аеропорт Харків)
Актуальність теми. Реалізація економічної стратегії розвитку підприємства здебільшого визначається обсягом доходу, який отримується. Так, від його розміру залежать можливості підприємств ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.