Меню сайту

Виробнича програма підприємства, її складові елементи

Виробнича програма підприємства (план виробництва і реалізації продукції) - це система адресних завдань з виробництва і доставки продукції споживачам у розгорнутій номенклатурі, асортименті, відповідної якості і у встановлені терміни згідно з договорами поставок.

Основою обгрунтування плану виробництва і збуту є маркетинг. Підприємства повинні виробляти те, що потрібно споживачам, служба маркетингу вивчає ринок товарів для визначення оптимального асортименту та обсягу продукції. З потенційними споживачами укладаються договори. Важливу роль відіграє реклама, системи просування товару на ринок.

Особливості формування виробничої програми в ринкових умовах:

) плани виробництва і реалізації орієнтуються на ринкові потреби споживачів, на своєчасне і якісне виконання договірних зобов”язань;

) в основі виробничої програми - договір на поставку певної продукції, постачальники, споживачі обираються підприємством самостійно, воно ж встановлює ціни та ін.;

) планування програми повинно бути гнучким, тобто у поточних планах можливі корригування показників;

) пріоритетними є натуральні показники і показники якості продукції;

)виробнича програма повинна формуватись з урахуванням можливостей підприємства, його забезпечення різними видами ресурсів та виробничими потужностями;

) плани повинні бути багатоваріантними, реалізація повинна давати високий прибуток.

Формування виробничої програми базується на таких елементах: ринковий попит, держконтракти, держзамовлення, власні потреби підприємства, портфель замовлень на продукцію інших підприємств-споживачів.

В основу планування виробничої програми покладена система показників обсягу виробництва, яка включає натуральні і вартісні показники.

Натуральні показники - обсяг продукції в натуральних одиницях з номенклатури і асортименту. Номенклатура - перелік назв окремих видів продукції, асортимент - різновидність виробів в межах даної номенклатури.

Обсяг виробництва в натуральних вимірниках встановлюють на основі обсягу поставок:

ОВ = ОП - Зп + Зк

де ОВ - обсяг виробництва, натур.один.;

ОП - обсяг поставок, натур.один.;

Зп, Зк - запаси продукції на складах на початок і кінець планового року, натур.один.

Вартісними показниками виробничої програми є обсяги товарної, валової, реалізованої, чистої, валового і внутрізаводського обороту, обсяг НЗВ.

Обсяг товарної продукції (ТП) - готова продукція, послуги, ремонтні роботи, капітальний ремонт свого підприємства, напівфабрикати і запчастини на сторону, капітальне будівництво для непромислових господарств свого підприємства, роботи, пов’язані з освоєнням нової техніки, тара, що не входить в гуртову (оптову) ціну виробу.

Обсяг ТП розраховується за формулою, грн.:

ТП = åNi * Ці + Р

де Nі - випуск продукції і-го виду в натур.один.;

Ц і - гуртова ціна підприємства і-го виробу, грн.;

Р - вартість робіт і послуг на сторону, грн.

Валова продукція (ВП) - вся продукція у вартісному виразі, незалежно від ступеня її готовності, грн.:

ВП = ТП - (НЗВп - НЗВк) - (Іп - Ік)

де НЗВп, НЗВк - вартість залишків НЗВ на початок і кінець планового періоду, грн.;

Іп, Ік - вартість інструменту для власних потреб на початок і кінець планового періоду, грн.

Валовий оборот (ВО) - обсяг валової продукції незалежно від того, де вона буде використана: чи в межах підприємства, чи поза ним.

Внутрішньозаводський оборот (ВЗО) - кількість продукції, яка використовується всередині підприємства для подальшої переробки, грн.:

ВП = ВО - ВЗО

Реалізована продукція (РП) - продукція, яка відвантажена споживачеві і за яку надійшли кошти на поточний рахунок або мають надійти у зазначений термін, грн.:

РП = ТП + (Гп - Гк) + (Внп - Внк)

де Гп, Гк - залишки готової нереалізованої продукції на початок і кінець планового року, грн.;

Внп, Внк - залишки продукції відвантаженої, за яку термін оплати не настав, і продукції на відповідальному зберіганні у покупців на початок і кінець планового року, грн.

Обсяг реалізованої продукції з урахуванням виконання плану поставок (РПп), грн.:

РПп = РП - åNi * Ці

де åNi *Ці - вартість недопоставленої продукції, грн.

Обсяг чистої продукції підприємства (ЧП), грн.:

ЧП=ТП - (М+А)

де М - матеріальні витрати на виробництво продукції, грн.;

А - сума амортизаційних відрахувань за відповідний період, грн.

Виробнича програма будь-якого підприємства повинна бути обгрунтована наявними виробничими ресурсами (трудовими, матеріальними), а також виробничою потужністю підприємства.

Подібні статті по економіці

Дослідження конкурентного середовища підприємства
Актуальність теми обумовлена тим, що сучасне зовнішнє середовище підприємств характеризується надзвичайно високим ступенем складності, динамізму і невизначеності. Здатність пристосовува ...

Загальноекономічна характеристика діяльності ТОВ Агротранссервіс
Зорієнтованість України на досягнення до 2020 року економічних показників розвинених європейських країн вимагає забезпечення щорічного зростання ВВП в розмірі 6-8 відсотків. Уже сьогодн ...

Економічне обґрунтування проекту цеху по виробництву вітамінізованої сметани
У даній курсовій роботі обґрунтована економічна ефективність технічних рішень і виконано всі необхідні економічні розрахунки. Розрахунок проведено для продукту під назвою "Вітамініз ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.