Меню сайту

Проблеми та перспективи розвитку банківської системи в Україні

За станом на 01.01.2010 року в Україні зареєстровано 197 банків. (Рис. 4.1)

Рис 4.1 Динаміка кількості банківських установ в Україні за станом на 01.01.2010р.*

*Джерело: офіційний сайт НБУ http://www.bank.gov.ua

Разом із тим, якщо поглянути на кількість банків та їх філій у розрізі регіонів, то бачимо, що фактично кожен регіон характеризується досить високою концентрацією банківських установ, які в основному представлені філіями банків, майже усі головні офіси банківських установ розташовані у м. Київ.

По суті, така велика кількість банківських установ повинна була б повністю забезпечувати потреби населення у банківських послугах. Але, як відомо, якість банківських послуг лише до певної міри залежить від кількості банківських установ представлених на ринку послуг для фізичних осіб.

Спектр та обсяги послуг що надаються банками залишаються досить обмеженими - тоді, як сучасні умови господарювання вимагають нових форм та методів банківської підтримки. У промислово-розвинутих країнах Заходу накопичений багатий досвід інновацій, в тому числі і в банків, частина якого представляє безперечний інтерес для банків, і може бути з успіхом використана з урахуванням специфічних умов України.

Однією з найважливіших проблем розвитку банківської системи є її нераціональна територіальна структура. У великих містах велика кількість банків і між ними існує конкуренція, а в глибинці, як правило, монополістом є якийсь один з великих банків.

Друга проблема полягає у невідповідності між структурною системами комерційних банків відносно власності і структурою суб'єктів господарювання. Більшість банків мають акціонерну, колективну та приватну форму власності, а більшість їх клієнтів - державну форму власності. Тобто у банківській сфері ринкові процеси значно випередили ці процеси у сфері виробництва.

Третя проблема - недостатня загальна чисельність комерційних банків ринкового типу і монополізм банківської справи.

Ще однією проблемою являється те, що діяльність кредитної системи в Україні регулюється кількома законами. Існуюче законодавство вже застаріло і має бути суттєво переглянуте, особливо це стосується статей щодо створення та ліквідації банків. Станом на 01.02.2010 р. фінансовий результат українських банків знаходиться не в найкращому стані, прибутковість власного капіталу є із знаком «-». Детальніша інформація наведена у додатку В. Також проблемою нашої банківської системи є відсутність довгострокових кредитних ресурсів на внутрішньому ринку і як наслідок цього - відсутність умов для поновлення кредитування приватних і корпоративних клієнтів. Відтік банківських депозитів протягом 2009 року не припинявся. У даний момент фізична особа вже не є ключовою фігурою. За загальної суми зобов’язань банків станом на 01.10.09 р. в 771 млрд. грн фізичними особами було надано тільки 204 млрд. грн , тобто лише 26% від загальної суми зобов’язань. Основними донорами українських банків цього року виступали НБУ й іноземні акціонерні банки. У портфелі зобов’язань банків на міжбанківські кредити і рефінансування припадало майже 40 % [26, с.30].

Рис. 4.5 Депозити фізичних осіб*

*Джерело: Офіційний сайт Асоціації українських банків - <http://aub.org.ua/>

Конфлікт інтересів у Національному банку України, який поєднує функції грошово-кредитного регулювання й банківського нагляду є однією з основних проблем банківської системи України. Такий конфлікт породжує ускладнений доступ до кредитів НБУ та непрозорість роботи валютного ринку. У НБУ немає чітких критеріїв визначення того, кому він надає рефінансування, а кому ні. Вже існують негативні прецеденти, коли надане рефінансування зникало із проблемних банків разом з їхнім керівництвом. Наприклад, у даний момент в розшуку перебуває екс-голова банку «Надра», також йде розслідування щодо розподілу рефінансування у фактично націоналізованому банку Родовід і т.д.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Вугільна промисловість України
Вугільна промисловість України є однією із складових її енергетичної безпеки, має глибокі традиції і розвинуту інфраструктуру вуглевидобутку та вуглепереробки. Значні запаси сировини заб ...

Економiчне обґрунтування напрямiв пiдвищення ефективностi використання основних фондiв підприємства
Актуальність теми: ринкові методи господарювання вимагають того, що будь-який ресурс який є у наявності субьктів господарювання повинен використовуватись із відповідною віддачею. Проблем ...

Аналіз особливостей формування державного регулювання будівельної індустрії України
Україна має значний промисловий потенціал. Сучасна економіка України характеризується нецілісністю внаслідок переходу від однієї економічної системи із властивими їй економічними формам ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.