Меню сайту

Поняття, особливості та джерела відтворення основних засобів в аграрних підприємствах

Аналіз показує, що нині надзвичайно потрібні високоякісні й потужні трактори, сільськогосподарські машини, а також техніка та обладнання для переробної і харчової промисловості вітчизняного виробництва, які, на думку більшості науковців-аграрників, спроможні повністю забезпечити підвищення продуктивності праці, сприяти збільшенню виробництва продукції. В цьому контексті необхідно, щоб вітчизняні виробники за прикладом розвинутих аграрних країн відповідали за якість виготовленої техніки, яка б враховувала всі агротехнічні, експлуатаційні, економічні й екологічні вимоги в комплексі відповідно до умов Європейського співтовариства.

Нині в середньому в аграрних підприємствах України витрати пального на 1 га в кілька разів перевищують аналогічні показники країн Західної Європи, тоді як ресурсозберігаючі технології в рослинництві й тваринництві забезпечують не тільки інтенсивний характер виробництва, економію паливно-енергетичних ресурсів, а й зменшують техногенне навантаження на навколишнє середовище, сприяють відновленню родючості земель тощо.

Не можна не звернути увагу й на те, що в зарубіжному сільгоспмашинобудуванні спостерігаються тенденції до підвищення транспортних і робочих швидкостей техніки, використання різно варіантної трансмісії з автоматичним переключенням швидкостей та інше. При розробці їх зберігаються напрями підвищення продуктивності машин шляхом збільшення ширини їх робочого захвату, широкого комбінування суміщення в одному агрегаті багатоваріантних агрегатів. Тому невиправданим є придбання техніки зарубіжних фірм, ціни якої у 5-7 разів перевищують навіть ціни найближчої Україні з технологічних в галузях процесів Росії. Зокрема, на ВАТ “Харківський тракторний завод” розроблено трактор марки ХТЗ-1804, а також різні трактори середнього класу і малогабаритні, які за своїми характеристиками не поступаються зарубіжним, а по деяких навіть їх переважають. При цьому вони у кілька разів дешевші за Іноземні. Це дає підставу стверджувати, що переважно масове придбання техніки зарубіжних фірм є не зовсім виправданим. Якщо до цього ще врахувати відсутність сервісного її обслуговування в Україні, то економічна неефективність в процесі експлуатації зарубіжної техніки є цілком наочною [4].

Саме тому більшість науковців приходить до висновку, що за ціновими критеріями аграріям України доцільно й вигідніше придбати 4-9 вітчизняних машин з продуктивністю в 2-3 рази нижчою, але ж у 3-8 разів дешевших від однієї зарубіжної. Слід звернути увагу й на те, що стимулювання власного машинобудування дає змогу включити в дію промисловий і агропромисловий комплекси, збільшуючи їхні робочі місця й даючи належний заробіток тисячам співвітчизників.

Отже, технічне переозброєння аграрної галузі сприяє створенню оптимального середовища життєдіяльності не тільки населенню на селі, а й у місті. В цьому контексті необхідно докорінно змінити у суспільстві ставлення до престижу сільської праці, створивши навколо неї імідж привабливості та пошани. В сьогоднішніх умовах, швидке переозброєння галузі можливе лише при залучені інвестиційних ресурсів (фінансування).

Рис. 1.1 Структура джерел відтворення основних засобів у сільськогосподарських підприємствах

Як зазначають Я.К. Білоусько, П.А. Денисенко та ін., є два джерела інвестування сільськогосподарського виробництва: зовнішні й внутрішні, які потенційно можуть стати фінансовим підґрунтям для акумулювання інвестиційних ресурсів, а звідси, й виходом з інвестиційної кризи (рис. 1.1). Як відомо, максимально ефективне використання джерел відтворення основних засобів забезпечується при досягненні оптимального співвідношення між окремими їх видами. З наведених же форм зовнішнього фінансування інвестиційного процесу сільськогосподарськими підприємствами Вінницької області фактично не використовується жодна. Фінансування інвестиційних проектів за рахунок випуску акцій нині неможливе в аграрному секторі області, оскільки інвестори не вкладають кошти і цінні папери збиткових сільськогосподарських підприємств [4].

У країнах з розвинутою економікою при фінансуванні інвестиційних проектів в аграрному секторі приділяється особливау увага зовнішнім джерелам (рис. 1.2).

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Вплив змін у вартості життя на розмір доходів
купівельний споживчий економічний населення Сучасна економіка є нестабільною і невизначеною. І це усім відомий факт, що був доведений багатьма вченими численну кількість разів. Влада з ...

Житлове будівництво в Україні
Проблема забезпечення населення житлом, як на початку 90-х років XX ст. так і нині, належить до найгостріших соціально-економічних проблем в Україні. Наша країна має потребу у функціону ...

Аналіз виробництва та реалізації продукції
В сучасних умовах ринку і конкуренції значно зростає актуальність та необхідність проведення аналізу виробництва та реалізації продукції. Це пояснюється тим, що зі зміною кон'юктури рин ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.