Меню сайту

Ефективний внутрішній ринок як пріоритет соціально-економічного розвитку України

Рис. 4. Динаміка кількості малих підприємств оптової та роздрібної торгівлі в Україні за 2005-2011 рр.

Як видно з рис. 4, кількість малих підприємств оптової та роздрібної торгівлі в Україні є значною, хоча останніми роками їх частка й зменшується: 2006 р. - 101113 од. (або 46,4% від їх загальної кількості в економіці), 2007 р. - 100 248 од. (42,9%), 2007 р. - 102067 од. (40,2%), 2008 р. - 104 070 од. ( 38,2% ), 2009 р. - 102015 од. (36,0%), 2010 р. - 101379 од. (34,3%), 2011 р. - 103006 од. (33,5%). Найбільше малих підприємств функціонує в оптовій торгівлі та посередництві в оптовій торгівлі - 69,2% від їх кількості в сфері торгівлі у 2010 р. (у 2009 р. - 68,1%, 2008 р. - 67,2%, 2007 р. - 66,4, 2006 р. - 65,3%) [25].

На сьогодні на одне підприємство оптової торгівлі припадає у середньому лише трохи більше трьох підприємств роздрібної торгівлі. За таких умов оптові підприємства вже не здатні відігравати роль центрів регулювання товаропотоків і перетворюються на посередників, які здійснюють операції лише з продажу та перепродажу невеликих партій товарів. Такі підприємства не спроможні здійснювати повний цикл основної торговельної діяльності [26]. Усе це вкрай негативно позначається на взаємозв’язках роздрібної торгівлі й вітчизняних товаровиробників. Гіпертрофовано розвинений сектор оптової торгівлі відносно сектору роздрібної торгівлі є серйозним доказом спекулятивного характеру економіки [27].

З метою стимулювання економічного зростання необхідна інтенсифікація дій держави щодо динамічного та ефективного розвитку внутрішнього ринку, задіяння більш ефективних інструментів регулювання внутрішньої торгівлі. Вітчизняна торгівля має на ділі перетворитися у дієвий економічний двигун для інших галузей народного господарства, сприяти ефективності відтворювальних процесів, здійснювати належне ринкове узгодження попиту і пропозиції, забезпечувати ефективні народногосподарські та міжрегіональні зв’язки. Слід відмітити, що на практиці ще має місце недооцінка об’єктивних закономірностей розвитку внутрішнього ринку та відсутність в Україні повноцінної системи державного регулювання внутрішньої торгівлі.

Державне регулювання внутрішнього ринку передбачає ефективне використання системи товарних балансів. Забезпечення товарного балансу - це завдання системного й динамічного характеру. Йдеться про постійний моніторинг і регулювання усіх товарних секторів внутрішнього ринку. Важливими тут є не стільки однопродуктові баланси, скільки комплексні матеріальні баланси, які розробляються для взаємозамінних видів товарів. Державне регулювання внутрішнього ринку в сучасних умовах неможливе без використання міжпродуктових балансів.

Значні перспективи в українській економіці має ефективне використання на товарних ринках такого інструменту державного регулювання, як інтервенційний фонд. Інтервенційні операції мають важливе значення для підтримання стабільного рівня внутрішніх цін. Як відомо, товарні резерви формуються державою в періоди зниження цін, а товарні інтервенції здійснюються при підвищенні (особливо невиправданому) цін [28]. Порядок створення й використання інтервенційного фонду зерна було передбачено ще у Законі України «Про зерно та ринок зерна в Україні» від 4 липня 2002 р. № 37-IV. Створення інтервенційного фонду має важливе значення для багатьох товарних ринків. Мета його застосування - стабілізація відповідних товарних ринків під час коливань обсягів продажу й цін упродовж маркетингового року.

Перейти на страницу: 7 8 9 10 11 12 13 14

Подібні статті по економіці

Державне регулювання підприємництва
Державне регулювання підприємництва є напрямом державної політики, спрямованим на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між ре ...

Фондовая биржа, как элемент рыночной инфраструктуры
Ринок цінних паперів. Фіктивний капітал. Випущені акціонерними товариствами акції й облігації поступають в обіг, створюючи ринок цінних паперів. Про масштаби цього ринку свідчить то ...

Аналіз і оцінка фінансово-економічного стану ДП Куп'янського лісового господарства
Фінансово-економічний аналіз являє собою оцінку фінансово - господарської діяльності підприємства в минулому, дійсному й передбачуваному майбутньому. Його ціль - визначити стан «фінанс ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.