Меню сайту

Економічна ефективність господарських заходів в енергетиці

- характер цільової настанови прийнятих рішень;

- базу порівняння отриманих оцінок економічної ефективності;

необхідний ступінь деталізації розрахунків;

місце розглянутого господарського заходу в життєвому циклі продукту;

місце розглянутих ефектів і витрат стосовно сфери інтересів економічних суб'єктів, що беруть участь у реалізації заходу.

Зупинимося докладніше на ключових моментах розглянутих особливостей.

Цільова настанова рішень, що приймаються. Яким чином характер ухвалених рішень може впливати на вибір методів розрахунку ефективності? Справа в тому, що від цільової настанови залежить вибір критерію оптимізації варіантів, що обираються. Заради цієї оптимізації, власне, й аналізуються показники ефективності. Це, у свою чергу, обумовлює стратегію оптимізації і вибір розрахунку ефективності.

При всьому різноманітті видів і форм господарських рішень реально можна говорити лише про дві основні системи критеріїв оптимізації, які принципово різняться, та про одну комбіновану, що поєднує в собі основні критерії перших двох систем:

) максимізація результату при фіксованих витратах (ресурсах);

) мінімізація витрат (ресурсів) при фіксованому результаті;

) оптимізація (найчастіше максимізація) співвідношення витрат і результатів, як правило, з додатковим урахуванням інших показників ефективності (у тому числі й натуральних).

Розглянуті ситуації залежно від цільової настанови рішення умовно можуть бути названі інвестиційними, ресурсними і комбінованими.

Інвестиційні цільові настанови охоплюють ті випадки, коли метою господарського рішення є максимізація результату при використанні обмежених ресурсів. Найчастіше це пошук напрямків найвигіднішого вкладення коштів (капіталу). Основний критерій ухвалення рішень - максимізація прибутку («гроші заради грошей»). У даному випадку доводиться мати справу з відносно фіксованою сумою вихідного капіталу (ресурсів, коштів, витрат), які потрібно (або можна) вкласти «в справу».

Ресурсні рішення ухвалюються в умовах, коли очікуваний результат (генеральна мета) уже заданий. Тому основне призначення таких рішень - вибір засобів (ресурсів, коштів), що можуть забезпечити досягнення заданого (відносно фіксованого) результату («ресурси заради результату» ). Відповідно критерієм ухвалення рішень є мінімізація ресурсів при порівняльному результаті. Вихідними (у даному випадку такими, що мінімізуються) ресурсами можуть бути грошові кошти (капітал), матеріальні та енергетичні ресурси, трудові фактори (люди), час.

Комбіновані цільові настанови виникають тоді, коли варіанти, що використовуються як альтернативні (тобто такі, серед яких доводиться вибирати, приймаючи рішення), значно розрізняються параметрами як своїх результатних, так і витратних характеристик.

Сумарна величина економічного ефекту від реалізації передбаченого заходу протягом усього життєвого циклу виробу має такий вигляд:

Есум=Епол+Епот+Ен

де Епол - сумарна величина економічних ефектів, що реалізуються на попередніх стадіях; Епот - сумарна величина економічних ефектів, що реалізуються на поточній стадії; Ен - сумарна величина економічних ефектів, що реалізуються на наступних стадіях.

Економічний аналіз дозволяє виявити, як зміна кожного з технічних чи соціальних параметрів може впливати на вартісні дохідні або витратні характеристики.

Нагадаємо, що на величину дохідних характеристик це може впливати через три основні групи факторів:

• зміна продуктивності (кількості виробленої і реалізованої за одиницю часу продукції);

• зміна якості продукції (ціни реалізації одиниці продукції);

• зміна часового періоду реалізації заходу (терміну дії заходу, і протягом якого можна отримувати прибуток).

На величину витратних характеристик це може впливати через дві групи факторів:

• зміна капітальних вкладень;

• зміна поточних витрат.

Як ефект найчастіше розглядається як:

• річна величина ефекту - у результаті розрахунків за формулою одержуємо відомий показник - частка від величини витрат, якій відповідає величина прибутку, що реалізується протягом одного року; у Радянському Союзі існувало навіть нормативне значення цього показника, Затверджене для різних умов у межах 0,12-0,15;

• повна величина ефекту (за весь період реалізації заходу) - підсумком розрахунків, зокрема, є досить поширений показник «віддача капіталу», тобто величина прибутку, який отримуємо на кожну одиницю вкладених витрат (1 грн прибутку на 1 грн витрат).

Показники економічної ефективності умовно можна диференціювати на дві групи: конкретні та узагальнюючі. Конкретні показники економічної ефективності характеризують окремі сторони економічного виробничого або комерційного процесу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Вплив міжнародної торгівлі на розвиток національної економіки
Міжнародна торгівля є формою зв'язку між товаровиробниками різних країн, що виникає на основі міжнародного поділу праці, і виражає їхню взаємну економічну залежність. У літературі часто ...

Економіка соціальної орієнтації та проблеми її формування в постсоціалістичних країнах
У світовій системі економіки чималу роль грають колишні соціалістичні країни. До цієї групи відносяться країни, у яких довгий час існував соціалістичний режим. Розглянемо основні тенд ...

Загальна характеристика господарської діяльності ДП Тростянецьводоканал
Актуальність дипломної роботи полягає у орієнтації на підготовку кваліфікованих фахівців для фінансової системи держави, які повинні об'єктивно оцінювати економічні процеси, що відбуваю ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.