Меню сайту

Оборотні кошти енергетичного підприємства

Як відзначалося вище, різні елементи виробничих запасів різночасно вступають в оборот, але одночасно повертаються до вихідної грошової форми при реалізації продукції. Величина коштів підприємства на рахунку в банку в процесі кругообігу коштів коливається, у зв'язку з чим у підприємств виникає постійний приплив і відтік коштів.

Встановлення обсягу власних оборотних коштів на рівні максимальної потреби привело б до утворення надлишків оборотних коштів і нераціональному їх використанню, тому один із принципів формування оборотних коштів складається в залученні мінімальної кількості власних оборотних коштів і одержанні підприємством позикових коштів для задоволення додаткових потреб.

Крім власних і позикових коштів підприємствами можуть використовуватися притягнуті кошти, джерелом яких, як правило, виступає кредиторська заборгованість. У числі кредиторів можуть знаходятись постачальники матеріальних ресурсів, термін оплати яким ще не наступили; постачальники, яким оплата ще не зроблена у встановлений термін та ін.

Необхідним етапом планування оборотних коштів і керування ними є їхнє нормування. Економічно обґрунтовані нормативи оборотних коштів забезпечують безперебійний процес виробництва і реалізації продукції і здійснення розрахунків у встановлений термін. Загальний норматив оборотних коштів по підприємству складається з нормативів коштів по елементах.

До нормованих оборотних коштів відносяться виробничі оборотні фонди і частина фондів обігу у виді готової продукції. Інша частина коштів у сфері обігу (грошові кошти) відноситься до ненормованих оборотних коштів (див. рис. 3.1).

Нормативи оборотних коштів залежать від масштабів виробництва, сортаменту продукції, її паливоємності, трудомісткості і собівартості, умов матеріально-технічного постачання, системи розрахунків і інших факторів.

Нормативи оборотних коштів можуть установлюватися різними методами, серед яких варто виділити:

дослідно-статистичний, котрий припускає встановлення нормативів на основі аналізу і коректування звітних даних про обсяг і склад оборотних коштів за минулий період;

коефицієнтний, при якому фактично сформований на початок планованого періоду загальний норматив оборотних коштів коректується за допомогою коефіцієнтів, що враховують майбутню зміну обсягів виробництва, умов постачання і розрахунків;

прямого рахунка, при якому нормативи оборотних коштів по кожному елементу розраховуються з урахуванням планованого обсягу виробництва, змін складу, вартості й умов доставки необхідних матеріальних ресурсів, умов реалізації продукції та ін.

Стосовно до виробничих запасів норми оборотних коштів є нормами запасів у днях, що встановлюються з урахуванням часу перебування оплачених матеріальних ресурсів на шляху, часі для їх приймання, вивантаження, складування, аналізу, підготовки до виробництва, перебування у видгляді запасів на складах. Величина норм запасів неоднакова по підприємствах і залежить від тривалості виробничого циклу, віддаленості постачальників ресурсів, частоти, рівномірності і розмірів партії постачань, швидкості і ритмічності транспортування, часу підготовки матеріалів до виробництва, швидкості проходження банківської документації та ін.

Загальна величина запасу включає транспортні, підготовчі і складські запаси.

Норма транспортного запасу являє собою час перебування оплачених матеріалів на шляху; норма підготовчого запасу встановлюється з урахуванням часу приймання, вивантаження, якісної і кількісної оцінки, лабораторного аналізу матеріалів; складські запаси в залежності від призначення підрозділяються на технологічні, поточні, страхові (аварійні) і сезонні.

Норма технологічного запасу визначається часом підготовки матеріалів до виробництва.

Поточні запаси виникають внаслідок періодичності постачання партій тих або інших матеріальних ресурсів на підприємство. Поточний запас забезпечує нормальне функціонування виробництва протягом інтервалу між постачаннями матеріалів. При рівномірному надходженні матеріалів у момент їх чергового постачання поточний запас досягає максимальної величини, знижуючи потім до нуля вчасно наступного постачання. Максимальна величина поточного запасу дорівнює добуткові середньодобового споживання даного матеріалу на тривалість інтервалу постачань у днях, а середня величина поточного запасу дорівнює половині максимальної величини. При мало мінливому обсягу виробництва величина середнього поточного запасу відноситься в зворотній залежності від частоти постачань.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Цикли Кондрат'єва
Відомо декілька типів економічних циклів, які іно­ді називають хвилями. Їх важко виділиті з-за великої кількості їх показників, з-за часової pозмитості гpаниць між ними. Так звані довгі ...

Витрати діяльності підприємства в умовах ринкової економіки
Становлення і розвиток в Україні ринкової інфраструктури докорінно змінюють економічне, інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, сутність їхньої господарської діяль ...

Економіко-статистичне дослідження рівня витрат за 1 гривню запущеної в обіг продукції
В умовах ринкових відносин підприємству потрібне постійне вдосконалення стратегії розвитку та ефективності виробництва, для підвищення конкурентоспроможності товарів на ринку. Для досягн ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.