Меню сайту

Економічна цінність інтелектуальної власності

В одному з найбільших досліджень були проаналізовані дані 95 країн у період з 1960 по 1988 роки, та було визначено, що права інтелектуальної власності мали значний вплив на економічне зростання в обох випадках: як в країнах з високим рівнем прибутків, де і були розроблені інновації, так і в країнах з низьким рівнем прибутків, де сильний захист винаходів заохочував імпорт та впровадження прямих іноземних інвестицій у формі інновацій. Ці результати були підтверджені іншим дослідженням, що було здійснено у 2010 р., і яке аналізувало дані з 80 країн у період з 1975 по 2000 роки. Дослідження встановило, що сильний захист прав інтелектуальної власності стимулює зростання у країнах з високим прибутком на душу населення. Але ще більші досягнення та зростання були зафіксовані у країнах з низьким доходом на душу населення, адже вони заохочували імпорт та прямі іноземні інвестиції з розвинутих країн.

Шлях передачі цих технологій - або за допомогою експорту, або за допомого прямих іноземних інвестицій - залежить від продукції та ринку, але права інтелектуальної власності відіграють важливу роль в обох випадках. Існування сильних прав інтелектуальної власності в країнах, що розвиваються, заохочує експорт нових технологій у ті країни переважно двома способами: по-перше, убезпеченням експортера від локальних підробок та, по-друге, збільшенням розміру потенційного ринку експорту. До того ж декілька досліджень встановило, що країни з більш сильним захистом прав інтелектуальної власності заохочують до себе більше імпорту.

Є вірогідним, що прямі іноземні інвестиції, як маркетингова стратегія для компаній-інноваторів, скоро замінить експорт. Таке стає можливим за умов великого ринку, а також тоді, коли продукція є досить насиченою за допомогою досліджень і розробок, а також, коли ціна здійснення торгівлі та перевезення товарів є високою, а вартість заснування нових заводів, навпаки - низькою[10]. Тому не дивно, що прямі іноземні інвестиції у технології, що є складними за своїм конструюванням, але легкими для копіювання чи підробки, зростають паралельно з тим як посилюються права інтелектуальної власності, особливо в порівнянні з технологіями і продуктами, які є більш стандартизованими та вимагають інтенсивної праці. Результатом є, як зазначено в одному з досліджень, якість технологій, які були передані в країни, що розвиваються. Вона підвищується переважно в країнах, які посилюють захист прав інтелектуальної власності.

Загалом дослідження показали, що трансфер технологій на ринки країн, що розвиваються, збільшується паралельно з посиленням захисту патентних прав, особливо тоді, коли вітчизняні компанії змагаються із зарубіжними інноваторами. Таким чином, кожен відсоток у посиленні захисту патентів у країнах, що розвиваються, збільшує притік інвестицій у цю країну на 0.45 % [11].

Водночас дослідження ілюструють й інший бік справи. Країни зі слабкими правами інтелектуальної власності отримують значно менше прямих іноземних інвестицій, а інвестиції, які вони все ж таки залучають, є менш технологічно досконалими. Наприклад, опитування ста транснаціональних фірм, що розташовані в США, показало їх значне небажання вести бізнес у Індії, Бразилії, Аргентині та Індонезії, тобто всіх тих країнах, що були зазначені Офісом торгового представника США як такі, що не поважають і не захищають права інтелектуальної власності американських компаній та мешканців. Більше 80% фармацевтичних і хімічних компаній, що були опитані, зазначили, що вони не проводили б жодної спільної діяльності, не здійснювали б трансферу та не ліцензіювали б свої технології в Індії, не зважаючи на величезний ринок цієї країни. Так само 62 % від всіх опитаних фірм зазначило, що вони б не дозволили (не ліцензіювали) виробництво своєї продукції в Аргентині, 69% не стали випускати свою продукцію в Бразилії, а 73% - в Індонезії.

Перейти на страницу: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Подібні статті по економіці

Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...

Ефективне використання оборотних активів підприємства на прикладі ПАТ Баштанський сирзавод
Управління виробничим процесом і оборотними активами на підприємстві належить до завдань, які вирішують менеджери-економісти. Оскільки процеси виробництва та реалізації продукції супрово ...

Ціноутворення в умовах перехідної ринкової економіки
Ціноутворення є найважливішим критерієм успіху підприємства і його товару на будь-якому ринку. У своїй роботі я опишу нормативно-параметричні методи розрахунку ціни на товар, приведу приклад комплексн ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.