Меню сайту

Економічна цінність інтелектуальної власності

Сьогодні, за різними оцінками, у тіньовому сегменті ринку з розробки програмного забезпечення та комп’ютерних ігор працюють від 20 до 35 тис. спеціалістів. Переважна більшість з них (від 80 до 90%) об’єднані в неформальні групи чисельністю 10-30 осіб, які для своєї діяльності наймають приватні квартири, а отже користуються пільгами для населення в частині сплати комунальних платежів і не сплачують жодних податків. Інша частина, а це за оцінками учасників ринку близько 300 компаній з чисельністю більше 100 осіб кожна,- укладають з суб’єктами підприємницької діяльності договори та працюють за схемою оподаткування єдиним податком. Це призводить до втрат Державного бюджету.

У загальному обсязі виробництва постійно зростає питома вага програмного забезпечення. За даними постачальників, обсяг виробництва станом на 1 січня 2011 р. становив 400 млн грн, то станом на 1 січня 2011 р., за даними Держкомстату, - 928,54 млн грн, а вже у 2012 р. - 2,2 млрд грн.

Видатки центральних органів виконавчої влади на розроблення програмного забезпечення становлять від 1% до 2% доходів, отриманих у цьому сегменті ринку, що становить лише 13% - 17% коштів, виділених на інформатизацію. Це надзвичайно низький показник, який свідчить, що центральні органи виконавчої влади спрямовують більшість бюджетних коштів, виділених на інформатизацію, на створення та вдосконалення інфраструктури інформатизації, а не на створення інформаційних ресурсів і впровадження інформаційно-аналітичних систем, які могли б забезпечити якість, ефективність і прозорість управлінських процесів у державі.

Зниження рівня комп’ютерного піратства протягом наступних чотирьох років на 10% дало б можливість додатково створити 2 629 робочих місць, збільшити оборот українського ІТ- сектора на 941 млн. доларів, а суму податкових надходжень на 69 млн. доларів США.

На сьогодні в Україні юридичними та фізичними особами використовується близько 6,5 млн. комп’ютерів, тільки в центральних органах виконавчої влади використовується близько 14 тис. сучасних персональних комп’ютери та близько 6,3 тис. серверів, більшість з яких було закуплено з ліцензійним програмним забезпеченням.

За даними щорічного глобального дослідження піратства у галузі програмного забезпечення, яке було оприлюднене Асоціацією виробників програмного забезпечення (BSA), Україна залишається серед країн із найвищим рівнем комп’ютерного піратства у світі, поряд із такими державами, як Зімбабве, Венесуела, Іран тощо. Рівень використання неліцензійного програмного забезпечення в Україні у 2011 р. становив 84%, що є одним із найвищих у Європі, а втрати національної економіки від комп’ютерного піратства склали більше ніж 400 млн. доларів США на рік.

Комп’ютерне піратство, як правило, набуває форми незаконного відтворення та розповсюдження комп’ютерних програм на носіях інформації (компакт-дисках); незаконної інсталяції програмного забезпечення на комп’ютерну техніку, яка в подальшому реалізується у торговельній мережі; використання неліцензійного комп’ютерного програмного забезпечення при здійсненні господарської діяльності - у бухгалтерському обліку, виробничій діяльності, при наданні комп’ютерних послуг населенню.

Аналіз викритих протягом 2010-2012 року злочинів свідчить, що серед 1798 виявлених злочинів 52% становлять злочини, пов’язані з незаконним використанням комп’ютерного програмного забезпечення. У 2002 р. виявлено 73 таких злочини, у 2007 р. - 120, у 2008 р. - 188, у 2009 р. - 152, у 2010 р. - 175, у 2011 р. - 171, за три місяці 2012 р. - 60.

Перейти на страницу: 11 12 13 14 15 16 17

Подібні статті по економіці

Фондовая биржа, как элемент рыночной инфраструктуры
Ринок цінних паперів. Фіктивний капітал. Випущені акціонерними товариствами акції й облігації поступають в обіг, створюючи ринок цінних паперів. Про масштаби цього ринку свідчить то ...

Економічні теорії та базисні інститути національної економіки
У будь-якій країні з ринковою економікою ефективно працююче інституційне середовище є необхідною базовою умовою для забезпечення сталої динаміки економічного зростання. Національна екон ...

Вольногорске скло
Скло – штучний матеріал який має такі властивості, як прозорість. Твердість хімічна стійкість, термостійкість. Крім того скло має властивості, які залежать від його прозорості. Завдяки цьому скл ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.