Меню сайту

Економічна цінність інтелектуальної власності

З розвитком суспільства і підвищенням значущості інформації інтелектуальна власність, зокрема авторське право і суміжні права, стали затверджуватися як один з найбільш важливих інтелектуальних ресурсів економіки інформаційного суспільства. На початку нового тисячоліття у світовій економіці частка галузей промисловості, заснованих на авторському праві, становила 7,3% (2,2 трлн доларів США), при цьому економічне зростання цих галузей становить у середньому 5% на рік, що більше, ніж середнє зростання економіки всієї планети.

На сьогодні в економіці більшості розвинутих країн відбулися радикальні зміни. Виникли нові галузі національної економіки, змінилася її структура і провідною рушійною силою національної економіки стала інтелектуальна власність. Склалася комплексна галузь суспільного виробництва - економіка інтелектуальної власності.

Вивченню і розробці окремих проблем економіки інтелектуальної власності присвячені зокрема, дисертаційні дослідження українських вчених-економістів: І.І. Дахна, В.О. Долгої, П.П. Крайнєва, Т.Г. Ковальчук, А.В. Єременка, монографії та наукові публікації зарубіжних науковців У. Лендса, Д. Ліпцик, Р. Познера, Р. Уатта, Р. Тоуса, К. Ідріса, Д. Гантчева, спеціалістів країн СНД - Г.Г. Азгальдова, І.А. Блізнєца, Г.В. Бромберга, І.Г. Дежиної, І.Г. Зінова, О.М. Єлісеєва, О.Д. Корчагіна, Н.М. Карпової, С.А. Сударікова, І.Є. Шульги і вітчизняних вчених - А.А. Чухно, Г.М. Доброва, Ю.М. Бажала, В та ін.

Нині у світі є очевидною сила ідей, яка полягає у сприянні економічному розвитку та зростанню. Економісти ж вже давно знають, що економічні інновації були більш потужною силою у визначенні швидкості зростання продуктивності та виробництва протягом ХХ століття, аніж зростання інвестицій капіталу або вдосконалення навичок робітників. Більш того, сучасне значення (цінність) інтелектуальної власності, що втілюється в тих ідеях - від комп’ютернного програмного забезпечення та музичних записів до запатентованих фармацевтичних засобів та інформаційних технологій - є величезним. Так, вартість інтелектуальної власності США на сьогодні становить від 5 до 5.5 трлн доларів, що є еквівалентним приблизно 45% ВВП США та є більшим ніж ВВП будь-якої іншої країни світу.

Хоча нові технології та нові шляхи ведення бізнесу розробляються зазвичай в розвинутих економіках, їх трансфер до інших суспільств був запорукою швидкої модернізації світових найбільш успішних націй, що розвиваються, таких як: Азіатські тигри та Китай. Обидві частини цього рівня зростання та продуктивності - як розвиток інновацій, що допомагає збільшити випуск товарів та прибутки розвинутих націй, де вони були винайдені, а також їх трансфер до суспільств, що розвиваються, де вони також допомагають зростанню та підвищенню стандартів життя - життєво залежать від поваги та захисту інтелектуальної власності, яка втілена в кожній інновації.

Останнім часом економісти провели серію досліджень, що демонструють провідну важливість сильних прав інтелектуальної власності. Дослідження показали, що захист інтелектуальної власності у суспільствах, що розвиваються, особливо в країнах з низьким доходом на душу населення, прямо заохочує передачу технології з розвинутих економік. Це відбувається як шляхом прямого імпорту, так і через прямі іноземні інвестиції. До того ж, цей трансфер до країн, що розвиваються, збільшується у міру того, як ці країни посилюють захист патентних прав. Також, згідно з даними, захист прав інтелектуальної власності в країнах, що розвиваються, може прямо стимулювати кроки до інновацій у розвинутих країнах. Навпаки, дослідники виявили, що країни з слабким захистом прав інтелектуальної власності отримують менше прямих іноземних інвестицій, а ті інвестиції, які вони таки отримують, є менш технологічно оснащені. Більш того, передові технології та продукція, яку мультинаціональні компанії передають на ринки країн, що розвиваються, та які захищають права інтелектуальної власності, часто розсіюються по місцевих фірмах, і в такий спосіб збільшують рівень, на якому ці фірми та їхні країни розвивають свою власну інтелектуальну власність.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Вільні економічні зони в Україні та міжнародний досвід їх створення
Перетворення планово-директивної економіки у відкриту ринкову пов'язано сьогодні з вирішенням ряду актуальних проблем: заміною старої господарської структури, реструктуризацією пром ...

Банківська система як інфраструктурний елемент сучасної ринкової економіки
Банківська система - одна з найважливіших та невід’ємних структур економіки. Її функціонування - запорука успіху проведення економічних реформ у сучасних умовах. У процесі становл ...

Автоматизована система обліку кадрів на підприємстві
Функціонування будь-якої системи управління пов’язано з циркуля-цією в ній інформації. Будь-який процес управління - перш за все, інфор-маційний процес, який передбачає виконання ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.