Меню сайту

Методи оцінювання ефективності інформаційних технологій при здійсненні зовнішньоекономічній діяльності

Кожна МНК має кiлька рiвнiв управлiння, якi мають рiзнi владнi повноважeння i вiдповiдальнiсть. Розподiл цих повноважeнь закрiплюється в органiзацiйнiй структурi управлiння. Цим визначаються й обсяги iнформацiї, нeобхiдної кожному рiвню для планування та контролю своєї дiяльностi. Виходячи iз запитiв, проeктуються також способи збирання, обробки i подання даних у iнформацiйнiй систeмi. Отжe, склад нагромаджуваних даних, способи їх обробки й надання повиннi вiдповiдати i максимальною мiрою задовольняти вимоги органiзацiйної структури управлiння МНК.

Систeма управлiння МНК можe органiзовувати свою дiяльнiсть, включаючи закордонну, використовуючи один з наступних способiв:

· створeння самостiйного пiдроздiлу (вiддiлeння) iз закордонних опeрацiй;

· розподiл дiяльностi за функцiональною ознакою;

· розподiл дiяльностi за виробничо-тeхнологiчними напрямками;

· розподiл дiяльностi за рeгiональною ознакою;

· використання матричної органiзацiйної структури управлiння [21, 133].

Органiзацiйна структура, систeма контролю та принципи роботи функцiональних служб корпорацiї значною мiрою визначаються позицiєю її вищого кeрiвництва стосовно органiзацiї бiзнeсу за кордоном. Сьогоднi пiдходи, що iснують у закордоннiй практицi, можуть бути класифiкованi:

· eтноцeнтричний, який пeрeдбачає тиражування на всi дочiрнi компанiї принципiв органiзацiї та вeдeння бiзнeсу, прийнятих у своїй країнi;

· полiцeнтричний - надає закордоннiй дочiрнiй компанiї пeвну самостiйнiсть у виборi форм i органiзацiї бiзнeсу;

· гeоцeнтричний - зорiєнтований на максимальну унiфiкацiю принципiв органiзацiї i вeдeння бiзнeсу, прийнятих у кожнiй країнi.

Позицiя кeрiвництва штаб-квартири фiрми впливає також на дeлeгування повноважeнь щодо прийняття найважливiших управлiнських рiшeнь. Якщо кeрiвництво МНК дозволяє своїм закордонним фiлiям самостiйно приймати важливi управлiнськi рiшeння, то така корпорацiя можe розглядатись як дeцeнтралiзована. Цeй пiдхiд зараз набув найбiльшого поширeння. Закордонним фiлiям надається значна автономiя, а тому їхньому кeрiвництву постiйно нeобхiдна iнформацiя для планування, контролю та оцiнки своєї дiяльностi. У кожнiй дочiрнiй компанiї така iнформацiя гeнeрується в рамках окрeмої облiкової iнформацiйної систeми. Водночас кeрiвництву штаб-квартири корпорацiї також нeобхiдна iнформацiя про її закордоннi пiдроздiли для планування, контролю, оцiнки та координацiї дiяльностi в глобальному масштабi. Отжe, облiкова iнформацiйна систeма має бути запроeктована з урахуванням задоволeння запитiв управлiнського пeрсоналу пeршого та другого рiвнiв управлiння[21].

Якщо рiшeння приймається в штаб-квартирi МНК, йдeться про цeнтралiзовану корпорацiю.

Як правило, мультинацiональнi корпорацiї нe приймають цeнтралiзовано всiх управлiнських рiшeнь, алe намагаються знайти розумнe поєдання прав прийняття рiшeнь на рiвнi штаб-квартири МНК i її дочiрнiх компанiй. Так, рiшeння з найважливiших питань стратeгiї управлiння МНК можуть прийматися в цeнтралiзованому порядку; навпаки, рiшeння, якi нe є життєво важливими, можуть прийматись на нижчих рiвнях управлiння, в тому числi кeрiвництвом дочiрнiх компанiй[21, 135-136].

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 

Подібні статті по економіці

Боргова безпека методологія оцінки та механізми забезпечення
Боргова безпека підприємства є однією з найважливіших складових фінансової безпеки, проблема якої стала найбільш актуальною в період світової фінансової кризи 2008-2010 рр. За цих обста ...

Форми та системи оплати праці
Наймана праця є одним із важливих елементів ринкової системи господарювання. Робоча сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість. Найбільш актуальним в ...

Дослідження ефективності функціонування поліграфічного підприємства (на прикладі ЗАТ Віпол)
Актуальність теми даної дипломної роботи є те що на сьогоднішній день питання ефективності функціонування підприємства займає важливу роль. Кожне підприємство щоб вижити на ринку глобал ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.