Меню сайту

Сучасний соціально-економічний розвиток Тернопільської області

Станом на 01.01.2012 р. населення області нараховує 1138,5 тис. чоловік, що складає 2,3% від його загальної чисельності в Україні. Зокрема: міське - 480,391, сільське - 658,109 (42% до 57,8% відповідно).

Найменша щільність населення у Підгаєцькому та Шумському районах, де вона становила відповідно 46 і 44 особи/км². Найгустіше заселені Чортківський (90 осіб/км²), Кременецький та Бучацький райони, де цей показник складав 82 особи/км².

За національним складом населення Тернопільська область є найбільш мононаціональною в Україні. При цьому, за даними Всеукраїнського перепису населення, на території Тернопільської області проживають представники 85 національностей і народностей, серед яких найбільш численні такі:

Українці - 97,8%;

Росіяни - 1,2%;

Поляки - 0,3%;

Білоруси - 0,1%;

Інші національності - 5,9%.

Варто додати, що на Тернопільщині й дуже високий відсоток україномовного населення. За останнім переписом населення українську мову вважали рідною 98,3% населення Тернопільської області. Російську мову, як рідну, визнали 1,2% населення. Частка інших мов, які були вказані в якості рідної, становила 0,5%.

Терно́пільський райо́н - межує з Теребовлянським, Збаразьким, Зборівським, Козівським і Підволочиським районами. Районний центр - місто Тернопіль.

Адміністративний поділ

У районі - 56 населених пунктів: два смт (Велика Березовиця та Великі Бірки) і 54 села, об’єднані в 38 сільських та 2 селищні ради.

Транспорт

Залізничні станції - Бірки Великі, Великий Глибочок, Березовиця-Острів, Курники. Протяжність району з півночі на південь - 38 км; зі сходу на захід - 32 км.

Історія

У 2007 затверджено символіку району - герб і хоругву. У 15-16 ст. містами та містечками були Баворів, Буцнів, Великі Бірки, Острів, Чернелів-Руський.

Економіка

Загальна площа земель с.-г. призначення - 61,8 тис. га, в тому числі рілля - 50,4 тис. га; сінокоси і пасовища - 9,8 тис. га. Землі району (переважно чорноземи) придатні для вирощування с.-г. культур.

У виробництві валового сукупного продукту: промислові підприємства - 39,1%, сільськогосподарські господарства - 37,7%, будівництво - 5,3%, інші галузі - 17,9%. У районі вирощують та виробляють (тис. т): зерн. культури - 65,7, цукр. буряки - 155,1, картоплю - 50,4, овочі - 9,9, м’ясо - 4,3, молоко - 25,3; яйця - 122 (млн. шт.). Розвиток аграрного сектору, мінеральні ресурси та географічне розташування району зумовлюють структуру промисловості (на 2009): машинобудування і металообробка - 31,3% (ТзОВ «Завод «Альфа-Газпромкомплект», ВАТ «Тернопільвтормет», ТзОВ «Тернопільський автоцентр КамАЗ»); пром-сть буд. матеріалів - 11% (ВАТ «Комбінат із виробництва шляхобуд. матеріалів», ВАТ «Будіндустрія», ВАТ «Будматеріали»); харч. - 49,8% (Мишковицький спиртозавод, м’ясоперероб. з-д, ЗАТ «Терноп. молокозавод», ТзОВ «М’ясовіта», ВАТ «Птахофабрика «Тернопільська»); мукомел.-круп’яна і комбікорм. - 3,8% (ДП «Ветсанзавод», ТзОВ «Тернопіль-комбікорм», ТзОВ «Віконт»); ін. - 4,1%. На тер. Тернопільського регіону. на кінець 2009 діяли 250 суб’єктів малого підприємництва - юридичних та 3010 фізичних осіб-підприємців. На січень 2009 зареєстровано 130 фермерських господарств.

Соціальна сфера

У Тернопільському регіоні: Великобірківська школа-гімназія ім. С. Балея, 49 ЗОШ, 23 дитячих дошкільних закладів (2007), 3 позашкільні навчальні заклади, 2 музичні школи, ДЮСШ, меморіальні музеї С. Крушельницької, Стецьків Ярослава і Слави історично - меморіальний музей, шкільні-краєзнавчі кімнати, 56 бібліотек. На території Тернопільського регіону розташовані пам’ятки архітектури: церкви Різдва Іоанна Хрестителя (1747, мур.; с. Баворів), Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії (1744, мур.; с. Буцнів); палац (1720, мур.; с. Плотича).

Подібні статті по економіці

Аналіз випуску готової продукції та її реалізації
За умов ринкової економіки господарчим суб’єктом (підприємством) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних інтересів, вибору способів організації виробництва, збуту ...

Державний бюджет. Дефіцит бюджету
ХХ століття визначилось значним розвитком суспільства і, як результат цього, розвитком держави взагалі. Однією з найважливіших передумов розвитку та існування сучасної демократичної де ...

Земельні ресурси підприємства
Високоефективну і конкурентоздатну економіку можуть формувати і розвивати лише професійно компетентних і досвідчених управлінських кадрів всіх рівнів, перш за все господарських керівник ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.