Загальні методи вивчення зв’язків
Зв'язки і залежності суспільних явищ вивчаються різними методами, які дають уявлення про їх наявність і характер. До цих методів відносять: балансовий метод, метод порівняння паралельних рядів, графічний метод, метод аналітичних групувань, індексний метод, кореляційно-регресійний метод та інші методи математичної статистики.
Еліпс розсіювання - це розміщення незгрупованого матеріалу в системі координат з відкладенням значень причини на осі абсцис, а значень наслідку - на осі ординат.
Лінія регресії - це головна характеристика кореляційного зв'язку. Лінія регресії у на х - це функція, яка зв'язує середні значення ознаки у зі значенням ознаки х. Залежно від форми лінії регресії розрізняють лінійний і нелінійний зв'язки.
Зображення лінії регресії можуть бути різні: табличне, аналітичне, графічне.
Метод аналітичного групування полягає в тому, що всі елементи вихідної інформації групуються за факторною ознакою х, далі в кожній групі обчислюються середні значення результативної ознаки у. У процесі аналізу отриманих даних можна з'ясувати, чи впливає зміна факторної ознаки х на результативну ознаку у.
Відношення факторної дисперсії до загальної
характеризує тісноту кореляційного зв'язку і називається кореляційним відношенням:
За статистичною структурою - це частка варіації результативної ознаки у, яка пов'язана з варіацією ознаки х.
Рівнем істотності називають таку ймовірність, за якої імовірність отримання значення , більшого від критичного (за умови відсутності зв'язку між ознаками), була б достатньо малою.
Багатофакторними дисперсійними комплексами називають методи вимірювання зв'язку результативної ознаки з двома і більше факторними ознаками і перевірки його істотності. Для цього використовують аналітичні групування, які дають змогу аналізувати залежність результативної ознаки від кожного з факторів за фіксованих значень інших.
Критичне значення кореляційного відношення - це максимально можливе значення
, яке може виникнути випадково за відсутності кореляційного зв'язку.
Ранги - порядкові номери одиниць сукупності, упорядковані за зростанням значень ознаки.
Рівняння регресії показує типове в певних умовах співвідношення між розмірами ознаки-фактора і результативної ознаки, тоді як рівняння функціонального зв'язку справедливе лише для кожного окремого випадку.
Рівняння регресії відрізняються від функціональних рівнянь також у тому відношенні, що типові співвідношення, і виявлені ними, змінюються залежно від обсягу сукупності. У міру зростання сукупності, що вивчається, підвищується типовість показників регресії і кореляції. І в цьому виявляється дія закону великих чисел.
Розв'язати модель - означає знайти числові значення параметрів рівняння регресії.
Емпірична регресія або емпірична лінія регресії - це ламана лінія, яка зображує зміну групових середніх результативної ознаки залежно від зміни ознаки-фактора групування.
Коефіцієнти еластичності показують, на скільки відсотків змінюється в середньому результативний показник у разі зміни факторної ознаки на 1 % і при фіксуванні інших чинників на тому чи іншому рівні.
-коефіцієнти показують, на скільки середніх квадратичних відхилень зміниться в середньому результативний показник, якщо відповідна факторна ознака зміниться на своє одне середнє квадратичне відхилення.
Для вивчення функціональних зв'язків використовують такі методи:
- Індексний метод
- Балансовий метод - порівняння можливостей та потреб (ресурсів та витрат). Цей метод виражається в побудові натуральних, трудових та вартісних балансів.
- Графічний метод - напрям зв'язку визначають за положенням значень у системі координат: якщо точки розміщені зліва, знизу, направо, вгору - зв'язок прямий, якщо ж навпаки (зліва, зверху, направо, вниз) - зв'язок обернений.
Подібні статті по економіці
Адам Сміт як економіст
Прийняти
правильне економічне рішення неможливо без глибокого знання економічних
законів, що регулюють економічну діяльність, розуміння структури і функцій
економічної системи.
...
Грошова оцінка земель в Україні
Земля являється одним з основних елементів виробництва, за допомогою
якого країна створює матеріальні цінності. Поряд з тим земля є природним
об’єктом, який вже існує і не створюється лю ...
Аналіз виробництва та реалізації продукції
В
сучасних умовах ринку і конкуренції значно зростає актуальність та необхідність
проведення аналізу виробництва та реалізації продукції. Це пояснюється тим, що
зі зміною кон'юктури рин ...