Меню сайту

Інструменти грошово-кредитної політики

Причиною викупу державних цінних паперів центральним банком є потреба впливу на збільшення пропозиції грошей в обігу.

Причиною купівлі-продажу цінних паперів комерційними банками, фірмами та домогосподарствами є співвідношення між ціною облігацій та рівнем процентної ставки за облігаціями.

Залежно від того, що спонукає центральний банк здійснювати операції з державними цінними паперами на відкритому ринку, виділяють захисні та динамічні операції.

Захисні операції покликані не допустити або швидко усунути небажані зміни в структурі банківських резервів. Динамічні операції мають забезпечити стабільність функціонування економічної системи або сприяти економічному зростанню. Ці операції змінюють пропозицію грошей в економіці. Вони передбачають купівлю чи продаж цінних паперів на тривалий період з негайною їх оплатою.

Політика облікової ставки використовується для впливу на кредитну активність комерційних банків і виявляється у змінах облікової ставки відповідно до кон’юнктурних коливань економіки.

Облікова (дисконтна) ставка - процентна ставка, за якою центральний банк надає позики комерційним банкам.

Позики, які комерційні банки отримують у центральному банку, називають дисконтними позиками. Метою дисконтних позик є:

а) підтримання рівня ліквідності банків у період важкого фінансового становища;

б) підтримання резервів комерційних банків на необхідному рівні.

Як правило, заставою дисконтних позик є державні цінні папери комерційних банків.

Якщо центральний банк зменшує облікову ставку, то це впливає на розширення кредитів усієї банківської системи, і навпаки, збільшення облікової ставки зумовлює зменшення (згортання) кредитів.

Необхідно зазначити, що вплив політики облікової ставки на розширення (згортання) кредиту передбачити значно важче, ніж вплив операцій з цінними паперами на відкритому ринку. Пояснюється це тим, що на обсяг запозичень комерційних банків у центрального банку впливає не тільки рівень облікової ставки, а й рівень ставки позикового процента із альтернативних джерел (міжбанківських кредитів тощо).

Виходячи з того, що розширення кредиту означає розширення виробництва, і навпаки, політика облікової ставки має спрямовуватись на обмеження кредиту в умовах, що ведуть до буму, і сприяти розширенню кредиту в умовах депресії. Тобто, в депресивній економіці облікова ставка має зменшуватись, а в умовах буму (або його загрози) - зростати.

Та насправді ринкова ставка позикового процента за позиками значно чутливіша до кон’юнктурних коливань економіки. Вона значно швидше на них реагує. І тому часто можна констатувати, що облікова ставка центрального банку в останню чергу реагує на ці коливання. Це означає, що в період економічного зростання облікова ставка зростає значно пізніше, а в період економічних спадів вона значно пізніше знижується, ніж ринкові норми процента. Це свідчить про те, що вплив облікової ставки на попит на гроші та на економіку в цілому мало прогнозований.

Та найбільш жорстким інструментом грошово-кредитної політики є обов’язкові банківські резерви. Його використовують як засіб, що забезпечує швидке стиснення чи розширення кредитної маси в економічній системі.

Резервування частини депозитів комерційних банків у центральному банку називають частковим резервним покриттям.

Вплив на пропозицію грошей та макроекономічну ситуацію здійснюється шляхом маніпуляції нормою банківських резервів, які комерційні банки зобов’язані зберігати на рахунках у центральному банку. Центральний банк впливає на пропозицію грошей через маніпуляції з нормою обов’язкових банківських резервів двояко:

а) шляхом зміни обсягу надлишкових резервів комерційних банків;

б) шляхом зміни величини грошового мультиплікатора.

Якщо норма обов’язкових банківських резервів буде, пропозиція грошей зросте як внаслідок збільшення надлишкових резервів комерційних банків, так і внаслідок дії мультиплікатора у бік зростання. При зниженні норми обов’язкових резервів спостерігається зворотній процес.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Аналіз діяльності компанії Фенікс
При переході української економіки на ринкові відносини основні завдання функціонування підприємств вирішувалися в рамках централізованого управління. Виробничо-фінансовий план підприєм ...

Господарська діяльність ВАТ Київський завод безалкогольних напоїв Росинка
Метою виробничої практики є ознайомитися із господарською діяльністю ВАТ «Київський завод безалкогольних напоїв «Росинка», дослідити її стан та економічні показники, що її відображають. ...

Житлове будівництво в Україні
Проблема забезпечення населення житлом, як на початку 90-х років XX ст. так і нині, належить до найгостріших соціально-економічних проблем в Україні. Наша країна має потребу у функціону ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.