Меню сайту

Оцінка організаційної структури та апарату управління

Організаційна структура управління промислового підприємства представляє собою сукупність певним чином пов'язаних між собою управлінських ланок. Вона характеризується кількістю органів управління, порядком їх взаємодії та функціями, які вони виконують.

Головне призначення організаційної структури - забезпечити ефективну діяльність управлінського персоналу. На більшості підприємств, в тому числі і на досліджуваному традиційно застосовується лінійно-функціональна структура управління. В її основу покладена ієрархічна організація процесу управління за функціями виробництва, постачання і збут, бухгалтерський облік, фінансування тощо. За кожною з цих функцій формується лінійна система служб, що пронизує все підприємство зверху до низу, від директора через відділи і цехи з їхніми начальниками до майстрів та бригадирів.

Вона представлена у вигляді ієрархічної драбини, де кожний управлінський працівник чи відділ підпорядкований лише начальнику певного відділу, який вже безпосередньо виконує вказівки директора підприємства.

Під структурою управління розуміється упорядкована сукупність тривко взаємопов’язаних елементів, що забезпечують функціонування і розвиток організації як єдиного цілого.

Процес побудови організаційної структури не повинен починатися з верху, тобто від дирекції і до виконавців. Навпаки, спочатку проектуються конкретні роботи, з'ясовується їх зміст, обсяг і вимоги до них; визначаються рівень та обсяг делегування повноважень, ознака створення підрозділів та кількість співробітників в кожному з них тощо.

І лише наприкінці приймається рішення щодо конкретного типу структурної конфігурації - загальної схеми побудови, яка відповідатиме цілям організації і враховуватиме особливості її бізнес-процесів та людський фактор підприємства.

Структурна характеристика персоналу в залежності від їх ролі у процесі виробництва наведена у таблиці 1.2.

Таблиця 1.2

Чисельність управлінських працівників підприємства за категоріями

№ n/n

Категорії управлінських працівників

Чисельність, чол.

Відхилення (+/-), чол.

2012 р

2013 р

1.

Загальногосподарське керівництво

Керівник господарства

1

1

-

2.

Вторинні виробничі підрозділи

Керівники виробничих дільниць (відділків)

1

1

-

3.

Первинні виробничі підрозділи

Бригадири тракторних бригад

1

1

-

4.

Планово-економічна служба

Головний економіст

1

1

-

Інспектор з кадрів і касир

1

1

-

5.

Служба бухгалтерського обліку

Головний бухгалтер

1

1

-

Заступник головного бухгалтера

1

1

-

6.

Агрогідромеліоративна служба

Головний агроном (начальник цеху)

1

1

-

Головний інженер-меліоратор

-

-

-

8.

Інженерно-технічна служба

Головний інженер-механік

1

1

-

Головний інженер-електрик

1

1

-

9.

Служба загальногосподарського обслуговування

Зав. Складом

1

1

-

Усього управлінських працівників

11

11

-

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Еластичність попиту по ціні та по доходу та її зміни
В сучасних умовах вивчення реакції ринку на господарську діяльність підприємств дозволяє упорядковувати розвиток ринкових відносин, зробити їх менш стихійними і більш передбачуваними. Н ...

Аналіз економічного потенціалу підприємства та напрями підвищення ефективності його використання
Проблема підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняного виробництва, наявність конкретних переваг, що виступають гарантом тривалого та ефективного функціонування підприємства в ри ...

Житлове будівництво в Україні
Проблема забезпечення населення житлом, як на початку 90-х років XX ст. так і нині, належить до найгостріших соціально-економічних проблем в Україні. Наша країна має потребу у функціону ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.