Меню сайту

Організація виробничих процесів у просторі і часі

Організація виробничого процесу у просторі - це спосіб поєднання основних, допоміжних і обслуговуючих процесів на території організації з переробки її “входу” у “вихід”. Параметри прямих і зворотних зв’язків на “вході” визначають параметри функціонування процесів, а параметри процесів визначають параметри “виходу”. Це чітко можна прослідкувати на схемі, наведеній вище (рис. 1.1).

Організація виробничих процесів у просторі реалізується у виробничій структурі (по горизонталі і вертикалі). Тобто, щоби представити виробничий процес у просторі, необхідно накласти організаційну структуру на виробничу і визначити просторові зв’язки. На схемі це буде виглядати наступним чином (рис. 1.5). На схемі ліва частина зображає організаційну структуру, а права - виробничу структуру.

Рис. 1.5 Взаємозв’язки компонентів структури в організації виробничих процесів у просторі

С - секретаріат організації;1, 2, 3 - зв’язки управління організацією з виробництвом; ТГ - транспортне господарство;

Б - бухгалтерія; ПВ - підготовче виробництво; ЕГ - енергетичне господарство;

ДМ - директор з маркетингу; ПР1 Та ПРВ2 - перетворюючі виробництва;СГ - складське господарство;

КД - комерційний директор; ЗВ - завершуюче виробництво;

ТД - технічний директор; ІГ - інструментальне господарство;

ДВ - директор з виробництва; РГ - ремонтне господарство;

В структурі управління організацією на малюнку кільцями показані відділи. Це можуть бути:

Підлеглими ДМ - інформаційний відділ; відділ стратегічного маркетингу; відділ тактичного маркетингу.

Підлеглими КД - плановий відділ; фінансовий відділ; відділ аналізу ефективності.

Підлеглими ТД - СКБ; відділ головного технолога; відділ головного механіка.

Підлеглими ДВ - відділ АСУ виробництва; відділ оперативного управління виробництвом; відділ виробничо-календарного планування.

Основне виробництво: маленькими колами показані цехи, а квадратами дільниці.

З’єднання 1, 2, 3 показують зв’язки організаційної структури з виробництвом.

Для дотримання принципу прямоточності, тобто скорочення шляху проходження предмету праці в організаційних і виробничих структурах, необхідно розміщати підрозділи на території за ходом управлінських і виробничих процесів. Крім того, підрозділи одного функціонального і виробничого призначення на території повинні розміщатися поруч. Наприклад, спочатку один за одним повинні розміщатися відділи директора з маркетингу, потім комерційного директора тощо.

Одним із найважливіших завдань організації виробництва є скорочення часу виготовлення продукції, тобто виробничого циклу виготовлення.

Під виробничим циклом розуміють календарний період часу (години, дні, місяці, інколи роки) протягом якого предмет праці проходить усі операції виробничого процесу або певної його частини і перетворюється на завершений продукт.

Тобто, організацію виробничого процесу у часі можна розглядати як спосіб поєднання у часі основних, допоміжних і обслуговуючих процесів з переробки “входу” організації у її “вихід”.

Виробничий процес складається з робочого періоду та перерв (рис. 1.6).

виробничий процес економічний ефективність

Рис. 1.6 Структура виробничого циклу

Таким чином, тривалість виробничого циклу складається з тривалості робочого періоду та перерв. Окремо виділяють час природніх процесів, які можуть бути у процесі виробництва (висихання деревини, час після термообробки, висихання бетону тощо).

Час технологічних операцій складається з часу підготовчо-заключних операцій (підготовка робочого місця; підготовка до роботи обладнання, інструменту, оснастки та зняття їх у кінці зміни) та часу виконання основних операцій.

Перерви у робочий час поділяються на організаційні (очікування звільнення робочого місця, затримка поставки комплектуючих тощо) та регламентовані (перерви на обід, на відпочинок).

У виробничому процесі виріб може бути лише у двох станах: його або обробляють, або він пролежує. Умовно виробничий цикл можна представити наступним чином (рис. 1.7).

Рис. 1.7. Виробничий цикл виробу

У загальному тривалість виробничого циклу дорівнює:

(1.5)

де: Тц - тривалість робочого періоду (тривалість обробки);

Тп - тривалість перерв (час пролежування).

У виробничому процесі бере участь і обладнання, яке також може перебувати у двох станах: або працює, або простоює.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Аналіз виробництва та реалізації продукції
В сучасних умовах ринку і конкуренції значно зростає актуальність та необхідність проведення аналізу виробництва та реалізації продукції. Це пояснюється тим, що зі зміною кон'юктури рин ...

Фінансова криза та можливі шляхи її подолання
Економіка ніколи не стоїть на місці, її розвиток постійно йде вгору, але кожна висота починається з падіння. Це породжує циклічний характер світового господарства. Економічний цикл - це п ...

Іноземні інвестиції в Україну
Розвиток будь-якої держави пов'язаний з динамікою інвестиційних процесів, структурним та якісним оновленням виробництва і створення ринкової інфраструктури. Чим інтенсивніше здійснюється ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.