Теорія реального ділового циклу
Інша частина кейнсіанців уважає, що економічні коливання є наслідком невдалої координації економічної діяльності. Проблема координації може виникнути при встановленні цін і заробітної плати. Кожна з фірм ухвалює відповідне рішення з огляду на поведінку інших фірм. Наприклад, унаслідок певних збурень сукупний попит у національній економіці зменшується. Якби фірми скоординували свої дії та знизили ціни, спаду вдалося б уникнути. Проте керівництво кожної фірми побоюється знизити ціну, бо інші фірми можуть її не понизити. Отже, ціни можуть бути негнучкими просто тому, що часники ринкового процесу очікують, що вони будуть такими, хоча к жорсткості цін ніхто не заінтересований.
Прихильники неокейнсіанського підходу вказують і на інші причини негнучкості цін. Зокрема на бюрократичне зволікання з ухваленням рішень про зміну ціни (фірми побоюються, що споживачі помилково сприймуть зниження ціни за зниження якості); на мовчазні угоди (фірми погоджуються стабілізувати ціни, можливо, з поваги до споживачів); на офіційні контракти (ціни точно передбачені в угодах); на точки цін (певні ціни мають особливе психологічне значення, наприклад 9,99 дол.); на проциклічну еластичність (криві попиту менш еластичні з переміщенням вліво); на запаси (фірми змінюють величину запасів замість зміни ціни) тощо.
Циклічність як об'єктивна закономірність економічного розвитку є багатоструктурною за своїм змістом. З урахуванням тривалості розрізняють короткочасні, або короткі (3-4 роки), середні (7-11 років) і великі економічні цикли (40-60 років). Типи циклів розрізняють також, виходячи з неоднозначності матеріальної основи їхнього розвитку і характеру впливу на економічні процеси. Причинно-наслідкові зв'язки, що зумовлюють їхню дію, так само, як і їхні функції, багато в чому переплітаються. При цьому слід ураховувати і те, що в своєму розвитку різнорідні цикли накладаються один на одного, що також ускладнює їхню диференціацію.
економічне коливання цикл діловий
Подібні статті по економіці
Еластичність попиту по ціні та по доходу та її зміни
В
сучасних умовах вивчення реакції ринку на господарську діяльність підприємств
дозволяє упорядковувати розвиток ринкових відносин, зробити їх менш стихійними
і більш передбачуваними. Н ...
Інноваційні процеси як шлях динамічного розвитку підприємства
господарювання виробництво нововведення
Перехід
економіки України до ринкового типу вимагає докорінних змін структури та якості
праці, основного та оборотного капіталу, системи фінансів і ...
Управління основними засобами підприємства
Проблема підвищення ефективності
використання основних фондів і виробничих потужностей - одна з найважливіших у
господарській діяльності підприємства. При вивченні значення кожного елеме ...