Меню сайту

Причини економічних коливань

Тепер припустімо, що внаслідок певних подій (наприклад, вибуху громадянської війни в сусідній державі, яка є важливим торговельним партнером даної країни) в учасників ринкового процесу формуються песимістичні сподівання щодо недалекого майбутнього. У зв'язку з цим фірми скорочують свої інвестиційні видатки на купівлю нового устаткування, домогосподарства відкладають купівлю товарів тривалого користування, зменшується експорт в малі країну. Не скорочує сукупний попит на товари і послуги, тобто за певного рівня цін покупці хочуть придбати меншу кількість вироблених національною економікою товарів і послуг. У результаті крива AD переміщується вліво - з положення AD1 в AD2 (рис.1.3).

Рис.1.3 Зменшення сукупного попиту як величина спаду

Зменшення сукупного попиту супроводжується зниженням цін з Р1 до Р2. Оскільки у фірм зростають запаси непроданих товарів, то підприємства скорочують обсяги виробництва і звільняють працівників. Рівень безробіття підноситься. Такий стан характеризується тепер точкою В кривої короткострокової сукупної пропозиції. Національна економіка входить у фазу спаду. Отже песимістичні сподівання в суспільстві перемістили вліво криву сукупного попиту і спричинили зростання безробіття і зменшення обсягу національного виробництва.

Тут лише зазначимо, що державні межі через симулювальну макроекономічну політику (наприклад, збільшення державних видатків) можуть нейтралізувати зменшення сукупного попиту і перемістити криву сукупного попиту назад у положення AD1 Правда, як побачимо згодом, на шляху використання фіскальних і монетарних інструментів постають значні труднощі.

Отже, в короткостроковому періоді зменшення сукупного попиту веде до спаду тобто до зростання безробіття і зменшення обсягу виробництва товарів і послуг. У довгостроковому періоді зміни в сукупному попиті впливають на рівень цін і не впливають на обсяг національного виробництва.

Чи можна за допомогою знарядь макроекономічної політики нейтралізувати несприятливі наслідки переміщення вліво кривої короткострокової сукупної пропозиції? На думку більшості економістів, поки що аналітична економія не може запропонувати дієвих заходів для нейтралізації негативних наслідків стагфляції.

Отже, за допомогою інструментарію макроекономічної політики поки що не можна одночасно подолати обидва негативні наслідки

Наприкінці XX ст. відомою макроекономічною концепцією, що пояснює економічні коливання, стала теорія реального ділового циклу, яка належить до екстернальної групи.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Економічна безпека підприємства та шляхи її підвищення (на прикладі TOB Острійківське)
На сьогоднішній день, в умовах капіталізму, функціонують тисячі підприємств на принципах повної відповідальності за свої дії. Останнім постійно необхідно приймати важливі рішення, які с ...

Деpжавне pегулювання мігpаційних пpоцесів
Мігpаційні пpоцеси, які відбуваються в світі значно впливають на життя громадян країн, а також на pозміщення, чисельність і стан населення pізних кpаїн. Саме мігpація багато в чом ...

Форми і системи оплати праці на підприємстві
Темою курсової роботи є заробітна плата: її сутність, форми і методи оплати праці на підприємстві. Актуальність досліджуваної теми полягає в тому, що сучасна економічна ситуація в Ук ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.