Меню сайту

Поняття конкурентоспроможності

За способами суперництва виділяють: цінову і нецінову.

Цінова конкуренція відбувається, як правило, шляхом штучного збиття цін на дану продукцію. При цьому широко використовується цінова дискримінація, яка має місце тоді, коли даний продукт продається за різними цінами і ці цінові відмінності не виправдані відмінностями у витратах. Цінова дискримінація можлива за трьох умов:

продавець повинен бути монополістом або мати деякий степінь монопольної влади;

продавець повинен бути здатним виділяти покупців в групи, які мають різну купівельну здатність;

первинний покупець не може перепродувати товар або послугу.

Цінова дискримінація найбільш часто застосовується у сфері послуг (лікарів, адвокатів, готелів і т.д.), при наданні послуг з транспортування продукції; при реалізації товару, який не піддається перерозподілу з одного ринку на іншій (транспортування швидкопсувних продуктів з одного ринку на іншій).

Нецінова конкуренція проводиться, головним чином, за допомогою вдосконалення якості продукції і умов її продажу, збуту. Підвищення якості може здійснюватися по двох основних напрямах:

вдосконалення технічних характеристик товарів;

поліпшення пристосовності товару до потреб споживачів [39].

Нецінова конкуренція за допомогою поліпшення якості продукції одержала назву конкуренції по продукту. Цей вид конкуренції ґрунтується на прагненні захопити частину галузевого ринку шляхом випуску нових товарів, які або принципово відрізняються від своїх попередників, або представляють модернізований варіант старої моделі. Конкуренція, заснована на підвищенні якості, має суперечливий характер. З одного боку, підвищення якості служить способом прихованого зниження цін і розширення збуту; з іншою - якість - це суб'єктивна оцінка, яка відкриває можливість фальсифікації якості шляхом реклами і красивої упаковки.

Нецінова конкуренція шляхом збуту продукції одержала назву конкуренції за умов продажів. Цей вид конкуренції ґрунтується на поліпшенні сервісу обслуговування покупця. Сюди входить дія на споживача через рекламу, вдосконалення торгівлі, встановлення пільг по обслуговуванню покупців після придбання товару, тобто в процесі його експлуатації.

Найсильнішим знаряддям нецінової конкуренції завжди була реклама, сьогодні її роль зросла багато разів. За допомогою реклами фірми не тільки доносять до покупців інформацію про споживні властивості своїх товарів, але і формують довір'я до своєї товарної, цінової, збутової політики, прагнучи створити образ фірми, як «хорошого громадянина» тієї країни, на ринку якої підприємець виступає в зовнішній торгівлі.

До незаконних методів нецінової конкуренції відносяться промислове шпигунство; переманювання фахівців, що володіють виробничими секретами; випуск товарів, зовні нічим не відмінних від виробів-оригіналів, але істотно гірших за якістю, а тому звичайно на 50% більш дешевих; закупівля зразків з метою їх копіювання.

Головним чинником цінової і нецінової конкуренції є конкурентоспроможність товарів і послуг, оскільки на конкурентоспроможність, головним чином впливають такі чинники, як якість товарів і послуг і їх ціна.

Формування, ефективний вплив цих умов на досягнення відповідних параметрів конкурентоспроможність залежить, як від персоналу підприємства, так і від " зовнішнього середовища" - впливу господарських механізмів галузі, регіону, світових зв`язків. Таких умов (найбільш важливих), нараховується біля 60. Створення всіх необхідних умов для досягнення конкурентоспроможності об`єктів - первинна турбота керівництва і всього персоналу підприємства. Наведу тільки один приклад. Американські експерти, зробили дослідження багатьох підприємств, які досягли успіху, прийшли до висновку: історія комерційних успіхів досить специфічна. Окрім технологічної новизни розробок, компанії об`єднувала одна важлива обставина. Це - створення організаційних і економічних умов для "вирощування" нововведень, цілеспрямоване стимулювання новаторської діяльності у фірмах [38].

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Газова промисловість Росії
У період ринкових реформ галузі паливно-енергетичного комплексу Росії удосконалювалися структурні та управлінські. На відміну від нафтової промисловості, де за період соціально-економіч ...

Аналіз фінансового стану та облік фінансових результатів (на прикладі товариства з обмеженою відповідальністю Родіна-Агро Жовтневого району)
Динамічний розвиток підприємницької діяльності в Україні супроводжується економічними суперечностями, зумовленими особливістю ринкової трансформації в умовах глобалізаціїних процесів. О ...

Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
Актуальність теми. Для української економіки питання розвитку підприємництва вирішується протягом двох десятиліть, проте ще і досі не втратило своєї актуальності. Постійні спроби зблизит ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.