Меню сайту

Чинники економічного зростання в Україні

Потенціал економічного зростання, сформований у 2000-2004 pp., має подвійну основу. У 2000-2001 pp. підвищення показників реальної економіки відбувалося переважно за рахунок завантаження вільних виробничих потужностей, використання наслідків девальвації гривні в період світової фінансової кризи у 1997-1998 pp., погашення боргів із заробітної плати та пенсій тощо. Однак, на кінець 2002 р. ці чинники себе фактично вичерпали, що й зумовило істотне зниження (з 9,2% у 2001 р. до 5,2% у 2002 р.) темпів приросту реального ВВП. Економічне ж пожвавлення 2003-2004 pp. мало іншу природу. Дані статистичного аналізу свідчать про утворення нової якості зростання, пов'язаної з розширенням внутрішнього ринку і початком оновлення основних виробничих фондів, відчутним розширенням інвестиційного попиту. В цей період доходи нефінансових корпорацій збільшувалися вищими темпами, ніж ВВП, що й зумовило зростання інвестицій в основний капітал. На сучасному етапі все більше говорять про перехід до інноваційного економічного зростання. Це відповідає тенденціям, які існують у розвинених країнах і країнах, що розвиваються.

Таким чином, чинники економічного зростання, які використовувалися на початковому етапі, призвели до зростання прибутків підприємств й населення. Останнє, у свою чергу, призвело до підвищення платоспроможного попиту. В підсумку склалася ситуація, за якої підприємства відчувають потребу в оновленні виробничих потужностей і мають для цього реальні фінансові можливості. Таким чином, просте кількісне зростання економічних показників на основі екстенсивних чинників поступово набуває якісних ознак. Виходячи з цього, головною метою в подальшому має стати підтримка стійких темпів зростання економічних показників на інноваційній основі.

Говорячи про економічне зростання, дослідники багато уваги приділяють чинникам, за допомогою яких воно відбувається. Якщо на мить уявити економічне зростання не як процес, а як будівлю, то чинники економічного зростання будуть тими будматеріалами, з яких ця будівля складається. При цьому усі чинники взаємопов'язані один з одним. Зміна або виключення одного з них, поява нового чинника вплине не тільки на характер економічного зростання, але й на стан інших чинників. Такий стан речей дозволяє говорити про систему чинників економічного зростання.

Останнім часом у світі найважливішими чинниками економічного зростання є людський капітал і ефективність його використання, НТП та інформація. Так, М. Понятовські в 1978 р. писав, що «інтелектуальні можливості кожної нації, помножені на засоби інформатики, які є в її розпорядженні, будуть відігравати вирішальну роль у змаганні із суперниками та у визначенні її статусу на світовій арені» [19]. Саме на таких принципах у майбутньому буде розвиватися економіка постіндустріального типу.

Людський чинник виступає, з одного боку, як кількість праці, яка використовується і її продуктивність, з іншого - як рівень розвитку людського капіталу. При цьому важливо враховувати кількість населення, рівень здоров'я, кількість трудових ресурсів, рівень зайнятості, ефективність використання робочої сили, продуктивність праці, рівень освіти, міграційні процеси. Науково-технічний прогрес впливає на економічне зростання шляхом удосконалення виробничих процесів, розробки нових технологій, сприяння практичному застосуванню інновацій, розвитку інформаційних технологій. НТП тісно пов'язаний з інформаційним чинником економічного зростання, але інформація, її розповсюдження й використання чинять особливий вплив на стан економіки.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Витрати виробництва, їх критерії та класифікація
Актуальність даного дослідження полягає в тому, що підприємства в процесі своєї діяльності, здійснюваної на основі комерційного розрахунку та самофінансування, здійснюють матеріальні і ...

Економічна діяльність
Економічна діяльність, як центральний і визначальний елемент економічної культури Економічній культурі характерна кожному з елементів економічної системи, усім видам, способам і ф ...

Удосконалення методики оцінки інвестиційної привабливості аграрних підприємств
Комерційні організації активно залучають позикові кошти, зокрема використовують кредити банків, товарні кредити, акціонерний капітал. Використання кредитів характерне для підприємств, що ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.