Меню сайту

Вплив діяльності ТНК на економіку України

Вилучення інвестицій, особливо у фінансовій сфері, вплинуло на вітчизняну економіку: у 2009 році ВВП України скоротився на 15 %, обсяг промислового виробництва впав до рівня 2003 року.

Вплив ТНК на українські підприємства також необхідно оцінювати з позитивного та негативного боку. Позитивною рисою їх діяльності є пожвавлення конкуренції і підвищення якості вітчизняної продукції. ТНК відіграють важливу роль у поширенні міжнародних стандартів виробництва товарів та послуг і підготовки кваліфікованих кадрів, що приводить до зростання продуктивності праці. Їх діяльність примушує вітчизняні підприємства вкладати кошти в розробку новітніх технологій, скорочувати витрати, здійснювати конкурентну боротьбу за споживача. Негативною рисою є зменшення обсягів випуску або закриття вітчизняних підприємств, які за розмірами капіталів не можуть змагатися з потужними ТНК. Крім того, ТНК схильні до застосування методів недобросовісної конкуренції (картельні угоди тощо).

Що стосується українського споживача, то тут вплив діяльності ТНК на добробут населення також оцінюється неоднозначно. З одного боку - насичення ринку різноманітними товарами і послугами. З іншого - для зменшення ціни продукції використання іноземними компаніями переважно штучних інгредієнтів при виробництві товарів (особливо харчової промисловості), що впливає на здоров’я споживачів.

Щоб захистити вітчизняну економіку від негативних наслідків діяльності ТНК, необхідно контролювати їх діяльність у приймаючій країні. Доцільною є державна політика використання вищезазначених переваг транс націоналізації економіки із одночасним захистом економічної і політичної самостійності України, її приватної власності, національного виробника і матеріального добробуту народу.

В Україні розробляється Стратегія національної безпеки. У ній необхідно проаналізувати глобальні тенденції, ризики та загрози від транс націоналізації економіки, визначити цілі, розподіл ресурсів та розробити механізм їх виконання. Стратегічне управління в сфері економічної безпеки дає змогу правильно позиціонувати Україну та досягти для неї найбільшого успіху у світі в реалізації національних інтересів.

Щоб знизити ризики від діяльності ТНК необхідно розвивати вітчизняну конкурентоспроможну економіку і вибрати пріоритетні сфери і галузі, які можуть забезпечити вихід українських компаній на світові ринки. Потрібно отримувати прибутки на вітчизняних підприємствах та вкладати зароблені кошти у національне виробництво. Крім того, Україна має орієнтуватися на збільшення питомої ваги в експорті готових виробів, значно скорочуючи поставки сировини і палива.

Поліпшення науково-технологічного аспекту економічної безпеки вимагає створення сприятливого клімату для активізації науково-технологічного та інноваційного розвитку національної економіки. В наш час інноваційну діяльність в Україні здійснюють менше 20 % промислових підприємств переважно за власні кошти.

Зменшення загроз діяльності ТНК на вітчизняному ринку можливе за умов поліпшення трудового потенціалу країни через зростання рівня життя, стимулювання народжуваності, зменшення кількості безробітних, зростання ефективності використання робочої сили. На сьогодні частка працездатного населення в Україні становить приблизно 60 % від загальної кількості населення.

Прогнозується зменшення населення у віці 30-ти років від 30 % зараз до 10 % у 2025 році. Таким чином, демографічні зміни можуть стати джерелом економічної небезпеки країни у недалекому майбутньому.

Україна має значний ресурсний потенціал, особливо сільськогосподарських земель. Цей ресурс є об’єктом зацікавленості багатьох міжнародних компаній. Для української економіки важливо не допустити хижацького споживання ресурсів і посилити контроль за їх використанням.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Виробнича програма підприємства та її обґрунтування
Темою моєї роботи є: «Виробнича програма підприємства та її обґрунтування». Актуальність теми полягає в тому,що виробнича програма визначає необхідний обсяг виробництва продукції в п ...

Аналіз економічного потенціалу підприємства та напрями підвищення ефективності його використання
Проблема підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняного виробництва, наявність конкретних переваг, що виступають гарантом тривалого та ефективного функціонування підприємства в ри ...

Центральний банк і монетарна політика
Гроші - важливий елемент ринкової системи господарства, і стабільність грошової системи держави - обов’язкова умова нормального функціювання всієї національної економіки. Розлад гро ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.